علل و درمان صدا دادن و تق تق زانو

زانوها یکی از پیچیده ترین مفاصل در بدن ما هستند. ازآنجایی که مفصل زانو در فعالیت های مختلف بسیار زیاد به کار گرفته می شود، مستعد بروز آسیب های بسیار زیادی است. صدا دادن و تق تق زانو یکی از علائم شایع در بسیاری از آسیب های مختلف زانو است. با گذشت زمان و یا با بروز یک حادثه برای زانوها ممکن است زانوها شروع به صدا دادن بکنند. صدا دادن یا تق تق زانوها گاهی همراه با درد است و البته در بسیاری از موارد، تق تق زانو تنها علائم یا نشانه ای نیست که بیمار به آن دچار است. صدا دادن زانو معمولا به این دلیل است که قسمتی از ساختارهای داخلی مفصل زانو در موقعیت ناصحیحی قرار گرفته است و به همین خاطر برخی از قسمت های زانو بیش از حد معمول تحت فشار قرار می گیرند.

در اغلب موارد، صدا دادن زانو به حالت تق تق، بی خطر است و مشکلی ایجاد نمی کند. اما شنیدن صدای سایش یا قیژ قیژ از درون زانو یکی از نشانه های فرسایش مفصل است که می تواند منجر به آرتروز زانو شود. در صورتی که هر یک از موارد زیر در مورد شما صدق می کند، باید در مورد صدا دادن زانوی خود نگران شوید و آن را نادیده نگیرید:

در صورتی که زانوی شما صدا می دهد و همزمان با آن درد دارید و یا هر یک از علائم گفته شده در بالا را دارید، لازم است که با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مشورت کنید. متخصصین طب فیزیکی می توانند علت صدا دادن زانو را تشخیص داده و برای درمان آن اقدام کنند. اجرای برنامه ی درمانی می تواند موجب تسکین درد، بهبود توانایی حرکتی و کند کردن روند پیشروی بیماری (خصوصا اگر بیماری مفصلی در مراحل اولیه باشد) شود.برای اصلاع از ساعات کار کلینیک و نیز رزرو نوبت جهت مشاوره اولیه در زمینه تشخیص و روش های طب فیزیکی ما برای درمان مشکلات زانو می توانید با ما از طریق شماره های 03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

حباب های گاز به عنوان عاملی برای صدا دادن زانو

سایر علل احتمالی صدا دادن زانو

عارضه ی زانوی دوندگان

آسیب مینیسک

آرتروز زانو

پارگی رباط ACL یا MCL

روش های درمان صدا دادن زانو

صدا دادن زانو در صورتی که بر اثر آسیب دیدگی نباشد و همراه با درد نباشد، نیازی به درمان ندارد. اما در صورتی که زانو صدای سایش می دهد یا صدا دادن آن همراه با درد است، لازم است برای درمان آن اقدام شود و روش درمان آن نیز کاملا به این موضوع بستگی دارد که چه چیزی موجب صدا دادن زانو شده است. به طور کلی ممکن است متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، هر یک از درمان های زیر را برای رفع صدا دادن زانو تجویز کند:

دارودرمانی

سرما درمانی و گرما درمانی

ممکن است پزشک به شما توصیه کند که روی زانوی خود کمپرس سرد بگذارید و سپس (بعد از کاهش التهاب) از کمپرس گرم استفاده کنید. شما باید 2 تا 3 بار در روز و هر بار به مدت 15 الی 20 دقیقه از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید. پزشک بررای کاهش التهاب زانو، استفاده از کمپرس سرد را تجویز می کند.

بریس (زانوبند طبی)

فیزیوتراپی و ورزش

متخصصین طب فیزیکی ممکن است از روش های غیرتهاجمی دیگری مثل موارد زیر برای درمان علت های صدا دادن زانو نیز استفاده کنند:

متخصص طب فیزیکی همچنین می تواند یک برنامه ی ورزشی اختصاصی برای افزایش ثبات و قدرت زانو و بهبود دامنه ی حرکتی آن برای شما تدوین کند. تقویت عضلات چهارسر رانی در جلوی ران و همچنین عضلات همسترینگ در پشت ران، موجب ایجاد ثبات در مفصل زانو می شود. همچنین انجام حرکات کششی برای نوار ایلیوتیبیال زانو موجب آزادسازی گرفتگی و فشارهایی می شود که مفصل زانو را به سمت طرفین می کشد. نوار ایلیوتیبیال یک نوار بافتی است که از قسمت خارجیِ کناره ی ران تا زانو امتداد دارد.

عضلات چهارسر ران تشکیل بافت اضافه

عضلات همسترینگ

نوار ایلیوتیبیال

جراحینظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان
علائم و نشانه های درد کف پاعلائم و نشانه های درد کف پا
تاریخ انتشار : 1397-05-09