علت و روش های درمان گزگز سینه پا و درد بین انگشتان پا

مورتون نوروما عارضه ای است که بر اثر بزرگ شدن عصبی که بین انگشتان پا قرار دارد، ایجاد می شود. این عصب سیگنال های حسی را به انگشتان پا انتقال می دهد. بزرگ شدن و رشد عصب، سرطانی نیست اما اغلب موجب درد می شود. مورتون نوروما (درد سینه پا) در واقع به معنای رشد توده ای اما خوش خیم یکی از عصب های پلانتار است. عصب های پلانتار، عصب هایی هستند که از بین استخوان های متاتارس کف پا عبور می کنند و در بیماری مورتون نوروما، در اغلب موارد عصبی که بین استخوان متاتارس دوم و سوم پا قرار دارد، درگیر می شود و عصب بین این دو استخوان گیر افتاده و به آن فشار وارد می شود.

آنچه در این مطلب میخوانید

علائم اصلی بیماری مورتون نوروما

درد و احساس گزگز و مورمور انگشتان پا. این درد در برخی مواقع با نپوشیدن کفش پاشنه بلند یا کفش با پنجه ی باریک، بهتر می شود. پوشیدن کفش راحتی و آزاد به بهبود علائم کمک می کند.

علت بروز مورتون نوروما (درد و گزگز سینه پا و بین انگشتان پا) چیست؟

مورتون نوروما بر اثر تحریک شدن و تحت فشار قرار گرفتن یکی از عصب های کوچک پا به نام عصب پلانتار انگشتی ایجاد می شود که سیگنال های عصبی را به ناحیه ی بین انگشتان پا منتقل می کند. این عصب به یکی از رباط های بسیار مهم ناحیه ی جلوی پنجه ی پا بسیار نزدیک است. این رباط رباط عرضی میان-متاتارسی است که بین دو استخوان متاتارس در پنجه ی پا قرار دارد. از آنجایی که عصب پلانتار انگشتی از میانه ی قسمت سینه ی پا (زیر پنجهی پا) و از نزدیکی رباط عرضی میان-متاتارسی می گذرد، احتمال آن که در این فضا گیر بیافتد یا به آن فشار وارد شود زیاد است. فشار مداوم به عصب موجب تحریک شدن آن و بروز واکنش های مداوم عصبی میشود که در نتیجه ی آن، در اطراف عصب بافت فیبروزی (بافت اضافه) تشکیل شده و عصب ضخیم تر می شود. متاسفانه، تشکیل بافت فیبروزی نه تنها کمکی به بهبود این وضعیت نمی کند، بلکه موجب فشار و گیرافتادگی بیشتر عصب و تشدید درد می شود. درد انگشتان پا ممکن است آنقدر زیاد شود که شخص نتواند روی پای خود وزن بیندازد.

عواملی که موجب افزایش احتمال ابتلا به مورتون نوروما (درد و گزگز سینه پا و بین انگشتان پا) می شوند

علائم مورتون نوروما چیست؟

علائم مورتون نوروما معمولا در یک طرف پا و در بین انگشتان سوم و چهارم پا، احساس می شوند اما این درد به اطراف نیز منتشر می شود و حتی ممکن است باعث شود که یک طرف پا کاملا دردناک شود. شما برآمدگی حاصل از بزرگ شدن عصب را با دست خود نمی توانید لمس کنید چراکه این عصب بسیار کوچک است. ممکن است در سینه ی پای خود احساس سوزش کنید و این سوزش تا پنجه ی پا ادامه داشته باشد. درد پا اغلب با پوشیدن کفش و انجام دادن فعالیت بیشتر می شود. درد پا مانند این است که یک سنگ در کفش شما افتاده و بین انگشتانتان فرو می رود. همچنین ممکن است در انگشتان پای خود احساس گزگز و سوزن سوزن شدن داشته باشید چراکه این عارضه بر انتقال سیگنال های حسی توسط عصب اثر می گذارد. دوره های عود کردن درد پا می تواند متناوب باشد. ممکن است در طول یک هفته، درد پای شما دو مرتبه عود کند اما بعد از آن حتی تا یک سال دیگر درد پا عود نکند. تعداد دفعالت عود کردن درد پا با گذشت زمان بیشتر می شوند. در موارد نادری ممکن است دو عصب پا دچار عارضه مورتون نوروما شوند.

تشخیص مورتون نوروما (درد و گزگز سینه پا و بین انگشتان پا)

فیزیوتراپیست ما در ابتدا پای شما را معاینه می کند و در مورد مشکلی که دارید از شما سوالاتی می پرسد. با ارزیابی شرح حال بیمار و انجام معاینات فیزیکی میتوان ابتلا به مورتون نوروما را تشخیص داد. در موارد خاصی ممکن است برای تشخیص وجود زائده یا مشکلات دیگر نوروما، از بیمار خواسته شود که عکس برداری ام.آر.آی یا اولتراسونوگرافی انجام دهد.

روش های درمانی مورتون نوروما (درد و گزگز سینه پا و بین انگشتان پا)

استراحت

سرمادرمانی/گرمادرمانی

عوض کردن کفش

در صورتی که پزشک شما ابتلا به بیماری مورتون نوروما را تشخیص داده است، فیزیوتراپیست های ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فرخانی می توانند با توجه به شرایط شما، روش های درمانی مناسب را به شما پیشنهاد دهند که به تسریع روند ریکاوری شما کمک بسیاری کرده و در نتیجه می توانید در کمترین زمان به فعالیت های و زندگی روزانه ی سابق خود بازگردید. اولین قدم در درمان مورتون نوروما، استفاده از روش های غیرجراحی و فیزیکی یا همان روش های فیزیوتراپی مانند ورزش، ماساژ درمانی ، الکتروتراپی، اولتراسوند ، لیزرتراپی و شاکویوتراپی برای تسکین درد است. سایر روش های کاهش درد عبارتند از تزریق PRP و تزریق اوزون . جهت مشاوره و آگاهی در زمینه درمان های فیزیوتراپی مناسب خود یا رزرو نوبت میتوانید با شماره 32367465 - 031 و 32330382 - 031 تماس حاصل فرمایید.

کفی طبی

دارودرمانی

تزریق

تزریق اوزون

فیزیوتراپی و ورزش

لیزرتراپی

ماساژدرمانی

برای کسب اطلاعات در مورد آناتومی مفصل ران، اعصاب و عروق (رگ ها) ؛ کلیک کنید.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :مسعود مرادی [ 1402-09-05 ]
سلام آقای دکتر یه مدت بود حس میکردم پوست سرم گز گز میکنه حالا این گز گز کشیده شده به انگشتان دست و پاهام حالت تهوع دارم اینجور موقع ها و احساس سنگین بودن توی پاهام بعضی اوقات همراه با این دردها یک درد خفیفی زیر قفسه سینم میگیره لطفا راهنماییم کنید که چه اقداماتی باید انجام بدم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان