علت و درمان گرفتگی، خشکی و اسپاسم عضلات و رگ گردن

گرفتگی گردن یک عارضه ی بسیار دردناک است که برای عضلات گردن و احتمالاً بافت های نرم اطراف در قسمت‎ هایی از صورت و پشت بدن اتفاق میافتد. اسپاسم عضلات گردن میتواند سر، صورت، فک، شانه ها و دست ها را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم تحت تأثیر قرار داده و ممکن است برای مدت زمان های طولانی باعث درد و رنجش شود. بسیاری از بیماران ممکن است در انجام فعالیت‎ های فیزیکی کاملاً ناتوان شده و مجبور باشند تا زمان رفع اسپاسم درد بکشند. این مقاله به بررسی درد و عذاب ایجاد شده به دلیل گرفتگی مزمن یا حاد عضلات گردن می پردازد. گرفتگی و خشکی عضلات گردن به دلایل مختلفی ایجاد می شود، ازجمله ضربه در اثر یک تصادف رانندگی ، حالت نامناسب بدن، آسیب های ورزشی و یا کشیدگی یا استفاده ی بیش ازحد از عضلات گردن.

گرفتگی گردن

عارضه ی گرفتگی در هر جای بدن میتواند تجربه ای دردناک و عذاب آور باشد. باوجوداینکه برخی از گرفتگی ها خفیف و بدون درد هستند، برخی میتوانند بسیار شدید و دردناک باشند. تحقیقات به وضوح نشان میدهند که هرچه سریع تر درمان برای درد و آسیب شروع شود، رهایی از آنها نیز سریع تر اتفاق میافتد. برای درمان این عارضه باید علت اصلی ایجاد آن رفع شده و فرد در راحتی کامل به سر ببرد. متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی ، پیچیدگی درد، آسیب و مدیریت درد در گردن را درک میکنند. ما عقیده داریم که مورد هر بیمار منحصربه فرد و بسیار مهم است.

علل ایجاد گرفتگی گردن

علائم گرفتگی گردن و اسپاسم

درمان اسپاسم گردن

ممکن است هیچ راه درمانی کاملاً مناسبی برای یک گرفتگی وجود نداشته باشد. به اکثر افراد توصیه میشود تا بدن خود را کاملاً شل کرده و منتظر بمانند تا اسپاسم به پایان برسد. افرادی که به طور متداوم به اسپاسم گردن و انواع مختلفی از کمردرد مبتلا شده و روش های درمانی مختلفی را مورداستفاده قرار داده اند، درصورتیکه ریشه ی ساختاری برای این عارضه شناخته نشده باشد، باید به درمان امید داشته باشند.

لیزر درمانی: لیزر تراپی یکی از روش هایی است که برای درمان عارضه های سخت، مزمن و صعب العلاج مانند کمردرد و گردن دردهای مزمن، آرتروز، فاسئیت پلانتار و دیگر دردهای مفصلی و عضلانی مثل اسپاسم عضلات گردن مورداستفاده قرارگرفته و نتایج مناسبی را به همراه داشته است.

مگنت تراپی: امروزه مگنت تراپی برای درمان همه ی انواع دردهای مفصلی و عضلانی مثل گردن درد، کمردرد و گرفتگی گردن تجویز میشود. در موارد درد شدید یا مزمن، مگنت تراپی با رفع سریع درد میتواند آثار بسیار قابل توجهی داشته باشد. اگرچه باور آن سخت است ولی در برخی از موارد آثار مگنت تراپی تا حدی قدرتمند هستند که باعث درمان دائمی عارضه می شوند.

شاک ویو تراپی: شاک ویو تراپی عبارت است از اعمال تکانه های کوتاه، سریع و شدید انرژی مکانیکی بر روی بافت های نرم آسیب دیده، دردناک یا ملتهب. زمانی که این روش به شکل مناسب مورداستفاده قرار گیرد، میتواند جریان خون در محل را افزایش داده، روند بهبودی را تسریع کرده، اسپاسم عضلانی را کاهش داده و به طور مستقیم باعث از بین رفتن درد شود.

عمل جراحی: درصورتیکه گرفتگی عضلات گردن در اثر یک آسیب یا بدشکلی ستون فقرات و نخاع ایجاد شده باشد و نتوان آن را با استفاده از روش های بدون جراحی درمان کرد، انجام عمل فیوژن مهره ها یا دیگر عمل های جراحی مناسب برای درمان علت اصلی ایجاد گرفتگی میتوانند به رفع عارضه کمک کنند.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان
علائم و نشانه های درد کف پاعلائم و نشانه های درد کف پا
تاریخ انتشار : 1397-05-09