کاربرد لیزر درمانی کم توان در شاخه های مختلف پزشکی

لیزر تراپی یا لیزر درمانی به معنای استفاده از امواج نوری متمرکز شده برای بهبودی بیمار میباشد.با توجه به فیزیولوژی لیزرهای کم توان میتوان متوجه شد که این روش درمان در شاخه های مختلف پزشکی کاربرد دارد وهر روز بر تعداد بیماری هائی که از لیزر درمانی در آن استفاده می شود اضافه می شود .در این فصل به اختصار به بعضی موارد کاربرد آن اشاره می شود.

آنچه در این مطلب میخوانید

بیماری های مفاصل و عضلات

یکی از کاربرد های بسیار شایع لیزردرمانی در بیماری های مفاصل درمان زانو درد با لیزر تراپی است.

در بیماری های مفصلی دو پاتولوژی عمده وجود دارد:

  1. آسیب های التهابی ناشی از ضربه های مکانیکی مثل میکرو تروماهای ناشی از آرتروز در زانو
  2. آسیب های التهابی ناشی از واکنشهای سیستم ایمنی مانند التهاب مفاصل در آرتریت روماتوئید و دیگر بیماری های خود ایمن مفصلی.

اثرات لیزر در بیماری های مختلف

باتوجه به اثرات لیزر مانند اثر ضد التهاب، ضد درد، تسریع روند ترمیم بافتی، متعادل سازی فعالیت سیستم اتوایمون، میتوان از میزان التهاب مفصلی کاست و باعث افزایش دامنه حرکتی در مفصل درگیر شد. در آسیب های مفصلی، عضلات اطراف مفصل نیز در گیر شده و در آنها نقاط ماشه ای تشکیل می شود که در بسیاری از مواقع منجر به درد انتشاری و تیر کشنده همراه با محدودیت بیشتر مفصل می شود. افزایش خونرسانی که توسط لیزر در این نقاط صورت می گیرد، نقش عمده ای در کاهش درد و برطرف کردن این نقاط دارد.

بیماری های قلب وعروق

بیماریهای گوش وحلق وبینی

بیماری های زنان و زایمان

بیماری های گوارشی

بیماری های ریوی

بیماری های کلیه ومجاری ادراری

بیماری های اعصاب

بیماری های پوستی

جراحی ها

بیماری های آندوکرین ومتابولبیسم

بیماری های دهان ودندان

کاربرد ليزر در بیهوشی

امروزه لیزر به عنوان یکی از وسایل رایج و شایع درمانی در پزشکی و دندانپزشکی تبدیل شده است از اثر ضد درد ليزر هاي كم توان در كلينيك هاي درد ، واحدهاي كنترل درد حاد و ريكاوري استفاده مي شود.

كاربرد ليزر در بيهوشي به زير مجموعه هاي مختلف تقسيم مي شود:

  1. كاربرد در آماده سازي قبل از جراحي
  2. كاربرد ليزر در زمان بيهوشي و اورژانس هاي بيهوشي
  3. كاربرد در ريكاوري
  4. كاربرد در سرويس كنترل درد حاد
  5. كاربرد در كلينيك درد
  6. كاربرد در ICU

بیماری های چشم

بیماری های روانی

بیماری های اطفال

انکولوژی

لیزر درمانی سرد یا لیزر تراپی با لیزر کم توان

لیزر درمانی سرد که به آن لیزر تراپی با لیزر کم توان هم گفته می شود از درمان های غیرتهاجمی کمر درد است که استفاده از نور متمرکز برای کمک به تحریک بافت سلول را شامل می شود. این نور در لیزر درمانی کمر درد توسط دستگاهی خاص که بر روی طول موج خاصی برای استفاده های درمانی تنظیم شده است کنترل می شود. از کشف این فناوری تنها چند دهه می گذرد و همین آن را در مقایسه با ماساژ و دیگر گزینه های متداول کنترل درد به یک گزینه نسبتا جدید در درمان کمر درد از جمله درمان کمر درد با لیزرتبدیل می کند. محققان حتی دریافته اند که این شیوه برای درمان اختلالات عصبی و دژنراتیو کاملا موثر است.

نام های مختلف لیزر تراپی با لیزرهای کم توان

لیزر تراپی با لیزرهای پر توان High Energy Laser Therapy تخصصی تر از لیزرهای سرد بوده و استفاده از آن بایستی بجا و با دقت بیشتری صورت گیرد. بنوبۀ خود تأثیرات درمانی این نوع لیزرها نیز سریعتر و بیشتر از لیزرهای سرد می باشد.

لیزر چه کارهایی انجام می دهد؟

مکانیسم اصلی اثر کلی لیزرها تا حدودی ناشناخته است. از تأثیرات شناخته شده آن می توان موارد زیر را نام برد. مطالعات نشان داده است که چندین نوع فعالیت سلولی در اثر استفاده از لیزر تشدید می شود. از جمله ساختن پروتئین و آنزیمهای سازنده اسیدهای نوکلئیک، DNA (DNA ترانسکرپیتاز) و تشدید متابولیسم میتوکندری ها را می توان نام برد. ترمیم یا پرولیفراسیون سلولها بعد از تخریب و رشد آکسون عصبی تخریب شده مثلاً از طریق جوانه زدن یا Sprouting با لیزر درمانی دیده می شود. تحریک پاسخهای ایمونولوژیک، کاهش درد و تشدید سرعت ترمیم زخم و افزایش سرعت بازسازی عصب ها از جمله اثرات دیگر لیزر می باشد.

اثرات کلی لیزرها، بخصوص لیزرهای پر توان را می توان شامل موارد زیر دانست:

اثرات فتوشیمیایی (Photochemical Effects)

اثرات فتومکانیکال (Photomechanical Effects)

اثرات فتو حرارت(Photothermal Effects)

موارد استفاده از لیزر تراپی

از این اثرات در درمان بیماری های عصبی-عضلانی بصورت روز افزون استفاده می شود.

از این بیماریها می توان موارد زیر را نام برد:

عوارض جانبی و مشکلات لیزر درمانی

از دید بسیاری از مردم حتی در این زمان لیزر چیزی جدید و خطرناك می باشد به این علت که ماهیت واقعی لیزر را نمی شناسند و یا به علت جدید بودن این روش آن را با اشعه رادیواکتیو اشتباه می گیرند. لیزر در فیزیوتراپی در صورتیکه اصولی و با دوز مناسب استفاده شوند فاقد عارضه جانبی بوده و هیچ خطری برای انسان ندارد.

موارد منع استفاده از لیزر

فرایند لیزر درمانی

چنانچه جهت بیمار لیزر درمانی تجویز شود یا توسط پزشک معالج خود جهت لیزر درمانی ارجاع گردد، پس از معاینه و تعیین پروتکل مناسب و برنامه درمانی، جلسات لیزر درمانی شروع می کرد. زمان هر جلسه بین 30-5 دقیقه بسته به نوع لیزر و محل و علت مراجعه بیمار می تواند متفاوت باشد.

ویژگی های منحصر به فرد لیزر درمانی در مرکز جامع توانبخشی دکتر فرخانی

استفاده فقط از دستگاه های (FDA Approved)، بسیاری از دستگاه های لیزر فاقد استانداردهای لازم بوده و با قیمت های بسیار کمتر بفروش می رسد. این مرکز افتخار دارد که فقط از لیزر های استاندارد و مورد تأیید FDA (سازمان دارویی آمریکا) استفاده نماید. همچنین علاوه بر لیزرهای کم توان و توان متوسط لیزرهای پر توان با قدرت حداکثر 3000 وات که در حال حاضر در استان اصفهان منحصر به فرد می باشد در این مرکز در اختیار بیماران قرار دارد. استفاده از ترکیب چندین نوع دستگاه لیزر و در نتیجه استفاده از طول موج های مختلف که در درمان بیماری های مختلف و بسته به عمق نفوذ لازم توسط پزشک متخصص تعیین می گردد.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :جهانشا موری صفی زاده [ 1402-05-02 ]
سلام کتف راست پسرم که بیست ساله و ساکن اصفهان میباشد در حین تمرین بوکس از غضروف فاصله پیدا میکند پیشنهاد شما برای چه دکتر و چه نوع روش لیزر تراپی میباشد.

مهسا [ 1395-10-16 ]
باسلام ،مطالب خیلی مفید بود فقط یک اطلاعاتی می خواستم در مورد لیزرپرتوان در بیماری آرتروز درجه کم ومتوسط وشدیدبا چند توان خروجی وفرکانس ،جدا جدا برا هر درجه استفاده میشود؟ هیج جای اطلاعات پیدا نمیکنم

فهیمه فرج اله زاده [ 1395-08-15 ]
سلام آدرس و شماره تلفن میخواهم

معصومه دهقان [ 1395-03-16 ]
آدرس مراکز لیزر تراپی درشیراز رابنویسید

سينا [ 1392-09-21 ]
با سلام و احترام ... لطفا در رابطه با فتق ديسك كمر و هزينه هاي درماني آن كه مشغله ذهني بسياري از افراد بخصوص قشر آسيب پذير است راهنمايي و ارشاد بفرماييد

پریسا [ 1391-10-13 ]
خیالم راحت شد ممنون

اعظم [ 1391-09-28 ]
مطالب شما خیلی مفید است وکمک زیادی به من کرد.ممنون وسپاسگزارم

sh [ 1391-09-21 ]
از ارائه مطالب مفید و راهگشاه شما سپاس گذارم

abdollah [ 1391-01-20 ]
مرسی از مطالب جامع و کاملتون. امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان