دیسک توراسیک (Thoracic Disc) ؛ علائم و روشهای تشخیص

دیسک توراسیک یا فتق دیسک قفسه سینه یک بیماری جدی اما قابل درمان ستون فقرات است که در آن مرکز نرم دیسک بین مهره ای قفسه سینه (هسته پولپوس) از طریق پارگی در لایه بیرونی سخت دیسک به حلقه‌ی فیبروزیس و کانال نخاعی فشار می آورد. قطعه دیسک بیرون زده می تواند به بخش قفسه سینه ستون فقرات و نخاع فشار وارد کند و باعث درد بالای کمر و قفسه سینه و اختلال در عملکرد نخاع قفسه سینه شود.

آنچه در این مطلب میخوانید

عملکرد دیسک های بین مهره ای

دیسک های بین مهره ای به عنوان ضربه گیر برای ستون فقرات عمل می کنند و حرکت آن را امکان پذیر می کنند. این دیسک‌ها می‌توانند به دلیل انحطاط، آسیب یا ترکیبی از هر دو پاره شوند و دیسک‌های آسیب‌دیده می‌توانند منبع درد و سایر علائم باشند.

فتق دیسک می تواند در ستون فقرات کمری (کمر)، ستون فقرات گردنی (گردن) یا ستون فقرات سینه ای (قفسه سینه) ایجاد شود.

آناتومی ستون فقرات توراسیک

ستون فقرات از 33 مهره تشکیل شده است که به پنج بخش مختلف تقسیم شده اند که در زیر به ترتیب از بالا تا پایین ذکر شده است:

یکی از تفاوت های اصلی بین مهره های سینه ای و مهره ها در سایر سطوح ستون فقرات این است که هر مهره سینه ای دارای مفاصلی است که آن را به استخوان دنده در هر طرف ستون فقرات متصل می کند. حمایتی که قفسه سینه برای ستون فقرات قفسه سینه ایجاد می‌کند به این معنی است که سایش و پارگی کمتری نسبت به سایر بخش‌های ستون فقرات تجربه می‌کند و این امر باعث می‌شود که بخش سینه‌ای کمتر دچار فتق دیسک سینه‌ای و سایر شرایط شود.

عکس توراسیک

علائم دیسک توراسیک یا فتق دیسک قفسه سینه

علائم فتق دیسک قفسه سینه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

رادیکولوپاتی

میلوپاتی

علت دیسک توراسیک یا فتق دیسک قفسه سینه

بیماری های دژنراتیو و تروما شایع ترین علل فتق دیسک در ستون فقرات قفسه سینه هستند.

مهره های آسیب دیده اغلب نزدیک تر به ستون فقرات کمری هستند. اگر بین 30 تا 50 سال سن دارید، احتمال اینکه تحت تاثیر قرار بگیرید بیشتر است. با افزایش سن، لایه داخلی نرم دیسک (هسته پولپوس) کمتر هیدراته می‌شود و باعث می‌شود خاصیت ژلاتینی کمتری داشته باشد و به عنوان ضربه‌گیر موثر باشد. لایه بیرونی سخت (حلقه‌ی فیبروزیس) با افزایش سن خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و خطر پارگی را افزایش می دهد که می تواند منجر به فتق شود.

تروما، مانند تصادف با وسیله نقلیه موتوری یا سقوط نیز می تواند باعث فتق دیسک قفسه سینه شود.

تشخیص دیسک توراسیک یا فتق دیسک قفسه سینه

اولین قدم در تشخیص فتق دیسک قفسه سینه همیشه شامل یک تاریخچه پزشکی خوب و معاینه فیزیکی بیمار است. پزشک ستون فقرات با درک بهتر علائم بیمار از جمله موارد زیر شروع می کند:

پزشک اغلب با اطلاع از اینکه آیا آسیبی قبل از کمردرد قفسه سینه رخ داده است یا اگر مشکلات دیگری (کاهش وزن، تب، بیماری، مشکل در ادرار کردن) اخیراً قبل از کمردرد وجود داشته باشد، پیگیری می کند و سپس پزشک معاینه فیزیکی انجام می دهد.

ترکیبی از توصیف بیمار از احساس درد، محل بروز آن، زمان بروز و غیره و همچنین معاینه فیزیکی پزشک ستون فقرات، باید سرنخ هایی را برای کمک به محلی سازی ضایعه در ستون فقرات قفسه سینه ارائه دهد.

آزمایش تشخیصی

اگر فتق دیسک قفسه سینه به عنوان علت اصلی درد مشکوک باشد، چندین آزمایش تشخیصی وجود دارد که می تواند تشخیص را تایید کرده و اطلاعات بیشتری ارائه دهد، از جمله:

در مواردی که اسکن MRI منع مصرف دارد، سی‌تی پس از میلوگرام می‌تواند به شناسایی ناحیه تحت فشار خارجی کمک کند، اما اطلاعاتی در مورد آسیب در ماده میلومالاسی به دست نمی‌دهد.

روش های غیرجراحی درمان دیسک توراسیک در کلینیک طب فیزیکی

اکثریت قریب به اتفاق علائم فتق دیسک قفسه سینه را می توان بدون جراحی قفسه سینه درمان کرد. گزینه‌های درمانی غیرجراحی مختلفی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را امتحان کرد و اغلب بیماران باید چندین یا ترکیبی از درمان‌های مختلف را امتحان کنند تا بهترین درمان را پیدا کنند.

گزینه های درمانی غیر جراحی برای علائم فتق دیسک قفسه سینه معمولاً شامل یک یا ترکیبی از موارد زیر است:

ضعف دست ها از جمله مشکلات آزار دهنده ای است که برای رفع و درمان آن، می توانید به کلینیک طب فیزیکی دکتر علی فرخانی در اصفهان مراجعه نمایید. لطفا جهت هماهنگی با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32367465 - 031 اقدام فرمایید.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :علی فروتن [ 1402-08-13 ]
سلام من 42 سال دارم کمی دچار گودی کمر هستم در روز یک ساعت ورزش پیلاتس انجام می دهم اخیراً وقتی که حرکات کششی یا دراز و نشت انجام می دهم دقیقاً یک مهره وسط کمر صدا می کند درست مثل جا به جا شدن برخی روزها هم در همین قسمت اندکی درد و احساس مورمور شدن دارم. لطفاً راهنمایی ام کنید.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان