علائم و درمان نرمی غضروف کشکک زانو یا کندرومالاسی

زانو، بزرگترین مفصل در بدن است. این مفصل به شکلی است که بتواند وزن زیادی را تحمل کند، ثبات داشته باشد و حرکت کند. مفصل زانو از چهار استخوان تشکیل شده است: استخوان ران پا (فمور)، ساق پا (تیبیا یا درشت نی)، نازک نی (فیبولا) و کشکک زانو (پتلا). در این مفصل همچنین سه سطح بین استخوانی وجود دارد: سطح بین استخوان ران و کشکک زانو (پتلافمورال)، سطح بین استخوان ساق پا و استخوان ران پا (تیبیافمورال) و سطح بین استخوان های درشت نی و نازک نی (تیبیوفیبولار). کشکک زانو یک استخوان سزاموئید است، به این معنا که این استخوان در یک تاندون قرار گرفته (توسط بافت تاندون احاطه شده). استخوان کشکک زانو نیز در تاندون های چهارسررانی قرار دارد. دو مورد از شایع ترین مشکلاتی که برای کشکک زانو پیش می آید عبارتند از: سندرم درد پتلا فمورال یا درد جلوی زانو و سندرم درد کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک زانو .

اغلب متخصصان طب فیزیکی معتقدند که کندرومالاسی زانو باید مانند هر آسیب دیگری در زانو، در ابتدا با روش های غیرجراحی درمان شود. متخصصین ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فرخانی در انجام درمان های غیرجراحی مانند ماساژتراپی ، درمان دستی ، اولتراسوند ، تزریق PRP ، TENS و اوزون تراپی تخصص و مهارت ویژه دارند و می توانند با کمک این روش های درمانی درد زانوی شما را تسکین دهند و بروز مجدد درد جلوگیری کنند. ما به خوبی می دانیم که یک برنامه ی درمانی خاص، برای هر کسی مناسب نیست و برای هر یک از بیماران خود یک برنامه ی درمانی اختصاصی در نظر می گیریم. ما روش های معمول و قدیمی درمان را با نوآوری و ابداع ترکیب می کنیم تا در مورد هر بیمار، به بهترین نتایج درمانی ممکن دست یابیم.

آنچه در این مطلب میخوانید

کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک زانو چیست؟

نرمی غضروفزانو یا پتلا به معنای التهاب سطح پشتی استخوان کشکک زانو و در نتیجه نرم شدن غضروف سطح آن است. کندرومالاسی در واقع به فرآیند نرم شدن غضروف در تمامی مفاصل بدن گفته می شود که در مورد کندرومالاسی پتلا منظور ، نرمی غضروف زیر کشکک زانو است. غضروف ها روی سطح استخوان مفاصل شما را پوشانده اند و فشارهای وارد شده به مفصل بر اثر انجام فعالیت های روزانه را جذب می کنند. ممکن است این غضروف بر اثر وارد شدن ضربه یا فشار مستقیم به کشکک زانو در حین انجام ورزش یا فعالیت های سنگین دیگر، آسیب ببیند. در واقع این آسیب در بین افراد جوان و سنین بیست و سی سالگی، نسبتا شایع است، چرا که این دسته از افراد نسبت به سایرین فعالیت بدنی بیشتری دارند.

علل کندرومالاسی

شایع ترین علل ابتلا به نرمی غضروفزانو عبارتند از:

علائم کندرومالاسی

شما می توانید برای درمان کندرومالاسی به کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فرخانی در اصفهان مراجعه نمایید.

تشخیص کندرومالاسی

درمان کندرومالاسی

مداخلات پزشکی

اولین قدم در درمان این است که از انجام فعالیت هایی که موجب شدید شدن درد زانو می شود و بر زانو فشار وارد می کند، خودداری کنید.

فیزیوتراپی

متدهای درمانی پرکاربرد در فیزیوتراپی عبارتند از:

جراحی کندرومالاسی

در مواردی که هیچ یک از روش های درمان غیرجراحی موثر نباشند، ممکن است انجام جراحی مد نظر قرار گیرد. طی این جراحی، ساختارهای بافتی در اطراف کشکک زانو تا حدی آزادسازی می شوند به نحوی که کشکک زانو در راستای صحیح قرار گیرد و درست در جای خود در شیار استخوان فمور حرکت کند. جراحی تنها در مواردی تجویز میشود که آسیب بیمار بسیار شدید باشد و ساختارهای بافتی موجود در قسمت خارجی زانو نیاز به آزادسازی داشته باشند. به این عمل آزادسازی خارجی گفته می شود.

پیش آگهی (وضعیت بیمار در آینده)

به طور کلی، بیماران به خوبی به روش های درمان غیرجراحی پاسخ می دهند. بسیار مهم است که بعد از این که التهاب غضروف کشکک زانو کاهش یافت و قدرت حرکتی مفصل بازیابی شد، شخص به تدریج به فعالیت های قبلی خود بازگردد. ارائه برخی دستورالعمل ها به بیمار در مورد نحوه ی انجام فعالیت های روزانه یا فعالیت های ورزشی، احتمال بازگشت آسیب را کمتر می کند. مدت زمان لازم برای بهبودی به شدت آسیب بستگی دارد. در اغلب موارد بازگشت کامل بیمار به سطح فعالیت های قبلی اش بین 4 تا 6 هفته طول می کشد. در صورت انجام جراحی هایی مانند جراحی آزادسازی خارجی ممکن است بهبودی کامل بیمار و بازگشت به کارایی و عملکرد اولیه بین 6 تا 8 هفته طول بکشد.

پیشگیری از کندرومالاسی

برای پیشگیری از بروز مجدد آسیب لازم است بیماران موارد زیر را مد نظر داشته باشند:

برای افزایش آگاهی در مورد مهمترین روش های درمان بیماران مبتلا به آرتروز گردن ؛ کلیک کنید.نظرات کاربران درباره این مطلب :مهدی محمدی [ 1396-11-29 ]
با سلام واحترام جناب آقای دکتر با سپاس از مطالب علمی شما لطفا تصاویر گویا و بهتری در مورد حرکات اصلاحی قرار دهید با سپاس

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان