درمان درد عصب سیاتیک کمر و پا با فیزیوتراپی

درد سیاتیک علامت وجود بیماری های زمینه ای است که باعث فشار یا آسیب دیدگی عصب سیاتیک می شوند. تحریک عصب سیاتیک به طرق مختلف مانند سوزش، سوزن سوزنی شدن، بی حسی و اختلال عملکرد خود را نشان می دهد. علل بی شماری برای این علائم وجود دارد که بیشتر آنها مربوط به قسمت تحتانی کمر می شود. در بسیاری از آسیب دیدگی ها، درد سیاتیک به مرور زمان و با استراحت کردن بهبود می یابد. نیمی از بیماران گزارش داده اند که پس از شش هفته علائم آنها از بین رفته است. روش های درمانی غیر جراحی هم به درمان 80 تا 90 درصد بیماران کمک کرده است. درمان های جراحی برای آ ن دسته از بیماران که علائم بسیار وخیمی دارند مورد استفاده قرار می گیرد. با انجام منظم ورزش سیاتیک ، حالت بدنی صحیح و مکانیزم درست بدن میتوان از بروز درد سیاتیک پیشگیری کرد.

آنچه در این مطلب میخوانید

اهمیت درمان های فیزیکی درد سیاتیک

وقتی که درد سیاتیک بسیار شدید باشد و خود به خود هم بهبود نیابد شاید رویکردهای درمانی دیگر مانند درمان های فیزیکی گزینه های مناسبی برای کاهش درد و پیشگیری یا به حداقل رساندن درد و اختلالات آتی باشد.

هدف متخصصان طب فیزیکی از روش های غیر جراحی درمان درد سیاتیک، کاهش درد و علائم عصبی ناشی از فشار بر ریشه عصب است. طیف درمانی وسیعی برای معالجه درد سیاتیک وجود دارد. متخصصین طب فیزیکی یک یا چند درمان طب فیزیکی را معمولاً در کنار انجام برخی تمرین های ورزشی خاص توصیه می کنند.

درد سیاتیک چیست؟

درد سیاتیک شامل درد همراه با توزیع عصب سیاتیک است که بزرگترین عصب انتقال دهنده سیگنال در بدن انسان است. این عصب از ناحیه کمری ستون فقرات شروع شده و تا زیر باسن ادامه پیدا کرده و به قسمت خلفی زانو ختم می شود. درد سیاتیک بیماری نیست بلکه نشانه وجود برخی بیماری های زمین های است. وقتی که عصب سیاتیک تحت فشار قرار می گیرد و یا در طول مسیر عبور تحریک می شود باعث ایجاد علائم مشخصه می شود.

دلایل بروز درد سیاتیک

درد سیاتیک می تواند دلایل متعدد و متنوعی داشته باشد:

فتق دیسک

بیماری دیسک دیژنراتیو

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع روش های طب فیزیکی و توان بخشی در این کلینیک می توانید با ما از طریق شماره 32330382 - 031 تماس حاصل فرمایید.

سندرم پریفورمیس

تنگی کانال نخاع

اسپوندی لولیسثز

علائم درد سیاتیک

علائم درد سیاتیک شامل یک یا چند مورد از موارد زیر میشود:

شرح درد ناشی از درد سیاتیک بسیار متنوع است. درد عصب سیاتیک می تواند در هر نقطه ای به شکل سوزش یا گرفتگی توصیف شود. این درد می تواند به دفعات کم باشد یا به صورت ثابت و مشقت بار فرد را آزار دهد. از عوامل تشدید کننده این درد می توان به نشستن، سرفه کردن یا عطسه کردن اشاره کرد.

چگونه درد سیاتیک تشخیص داده می شود؟

معمولاً تست عصب، عکسبرداری به وسیله اشعه ایکس، معاینات فیزیکی ارتوپدی و عصبی در کنار تشخیص علل زمینه ای ایجاد کننده درد می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. ام آر آی اغلب آسیب های ستون فقرات یا فتق دیسک را که باعث ایجاد درد و گزگز پا شدهاند نشان می دهد.

انواع درمان های درد سیاتیک

روش های درمانی متنوعی برای کاهش درد سیاتیک وجود دارد. بسیاری از بیماران با استفاده از روش های متداول و اولیه درمانی غیر جراحی بهبود می یابند.

گرما درمانی و سرما درمانی

دارو درمانی

درمان های فیزیکی و تمرینات ورزشی

تزریق آستروئید اپیدورال

لیزر درمانی

مگنت تراپی

اوزون تراپی

درمان با پی آر پی

شاک ویو تراپی

ماساژ درمانی

اولترا سوند

درمان های دستی ستون فقرات

بیوفیدبک

روش TENS

عمل جراحیدرباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :سعید طالبی [ 1402-09-05 ]
آقای دکتر خسته نباشید روزتون بخیر من اضافه وزن زیادی دارم و مدت یکساله که درد سیاتیک شدیدی دارم کمر درد هم همیشه داشتم میخواستم از شما بپرسم اگر وزنم را کم کنم تاثیری در بهبود گرفتگی سیاتیک من داره؟ چه روش بدون جراحی رو به بنده پیشنهاد میدید ممنونم از شما

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان