برای درمان دیسک گردن از چه روش هایی استفاده می شود؟

روشهای درمانی مختلفی برای بیماری دیسک گردن و درد ناشی از آن وجود دارد. درمانهای اولیه برای دیسک گردن شامل دارو درمانی، ماساژ، ورزش و حرکات اصلاحی گردن، گرم وسرد کردن و استفاده از تجهیزات برای پیشگیری مانند بالش و گردن بند طبی می باشد. در صورتیکه بیمار از اقدامات درمانی اولیه نتیجه مثبت دریافت نکند لازم است طبق تشخیص پزشک متخصص اقدامات درمانی غیر جراحی برای دیسک گردن انجام شود. این اقدامات شامل استفاده از روشهای مختلف طب فیزیکی و روشهای درمانی فیزیوتراپی گردن و یا تزریقات داخل مفصلی و اوزون درمانی می باشد. در صورتیکه باز هم بیمار نتیجه مطلوب از درمانهای ارائه شده نگرفت و یا آسیب وارده به دیسک گردن شدید تر از حد معمول باشد معمولا عمل جراحی برای درمان دیسک گردن الزامی است. پزشکان معمولا اولین اقدامات درمانی را جراحی نمی دانند، بلکه از روشهای محافظه کارانه استفاده خواهند نمود.

آنچه در این مطلب میخوانید

روش های فیزیوتراپی دیسک گردن

در طب فیزیکی از آموزش، ورزش، وسایل فیزیوتراپی (مانند: سرما، گرما، تحریک الکتریکی عصب، امواج فراصوت، مادون سرخ و امثال آن ) برای درمان دیسک گردن استفاده می شود. پزشکان فیزیوتراپی برای رفع گردن درد و دیسک گردن بعد از تشخیص علت دیسک گردن و گردن درد با کمک درمان های متنوعی می توانند به کاهش درد مفصل گردن کمک کنند. فیزیوتراپی و انجام دادن نرمش های مخصوص برای افزایش قابلیت انعطاف گردن و تقویت عضلات گردن به رفع علائم دیسک گردن کمک کند. گاهی اوقات از کشش سر و گردن هم برای کاهش علائم دیسک گردن استفاده می شود. روشهای فیزیوتراپی دیسک گردن شامل : شاک ویوتراپی، لیزرتراپی، تحریک الکتریکی، کایروپراکتیک گردن، کشش ستون فقرات ، سرما و گرما درمانی می باشد.

دارو درمانی دیسک گردن

متخصص درمان دیسک گردن از داروهای ضد التهابی مثل پروفن، داروهای شل کننده عضلات و گاهی اوقات از تزریق مستقیم دارو در مفاصل و در اطراف رشته های عصبی برای کاهش مشکلات مبتلایان به دیسک گردن استفاده می کند. به خاطر داشته باشید که استفاده بیش از حد از این داروها یا ترکیب تعداد زیادی از آن ها نه تنها بهبود دیسک گردن شما را تسریع نمی کند بلکه ممکن است عوارض شدیدی به همراه داشته باشد. تمام داروها باید تحت نظر پزشک متخصص درمان دیسک گردن (متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) استفاده شوند. شما باید تمام داروهایی که برای بیماری های دیگر استفاده می کنید به پزشک خود اطلاع دهید و پزشک باید از تاثیرات داروها به خصوص حساسیت و تداخلات دارویی بر روی شما آگاه باشد.

تزریق کورتیکواستروئید

در صورتی که اقدامات فوق نتواند موجب کاهش مشکلات بیمار مبتلا به دیسک گردن شود تزریق کورتیکواستروئید در فضای اپیدورال روش بعدی درمان دیسک گردن است.

اوزون تراپی دیسک گردن

اوزون تراپی دیسک گردن به عنوان یک پیشرفت جدید و نوین در درمان این بیماری در پزشکی روز دنیا مطرح شده است. بهبود آسیب دیدگی در بافت های بدن به وجود جریان خون در این بافت ها بستگی دارد. بافت های بدن برای بازسازی و احیا نیاز به ویتامین، مواد معدنی و اکسیژن نیاز دارند که باید توسط خون به این بافت ها منتقل شود. اکسیژن مهم ترین ماده برای ترمیم بافت ها است. وجود تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده موجب کاهش جریان خون، اکسیژن و مواد مغذی در این ناحیه می شود. عدم حضور اکسیژن موجب تجمع اسید لاکتیک و منجر به درد می شود.

حرکات اصلاحی دیسک گردن

ورزش برای دیسک گردن باعث بهبود اسپاسم و کاهش فشار روی عضلات گردن و درد ناشی از دیسک میشود. ورزش در آب یا هیدروتراپی گردن نیز یکی از درمانهای موثر برای گردن درد است که با صلاحدید پزشک و با توجه به تشخیص علت درد گردن تجویز می گردد.

تمرینات توانبخشی و تقویت گردن

گردن بند و بالش طبی

این گردن بندها حرکات گردن را قدری محدود می کنند و به عضلات گردن اجازه می دهند مدتی استراحت کنند و این موجب می شود فشار به ریشه های عصبی کمتر شود. نکته مهم این است که این گردنبند ها نباید به مدت طولانی بسته شوند چون موجب ضعیف شدن عضلات گردن و بدتر شدن وضعیت بیمار می شود. بالش طبی دیسک گردن نیز در وضعیت استراحت و خوابیدن فرد مبتلا به این بیماری کمک می کنند تا ستون فقرات و مهره های گردنی فرد هنگام خواب در حالت عادی و مناسبی قرار بگیرند.

درمان خانگی دیسک گردن

استفاده از کمپرس سرد و گرم و ماساژ درمانی از روش های درمان این عارضه در منزل است که به کاهش درد و التهاب مهره های گردن کمک می کند. استراحت، دارو درمانی و مصرف داروهای غیر استروئیدی، شک کننده عضلات و فیزیوتراپی به تسکین درد ناشی از دیسک گردن کمک موثری می کند.

تحریک الکتریکی عصب

دستگاه های TENS از جریان الکتریکی برای تحریک عضلات استفاده می کنند. هر چند این روش تهاجمی به نظر می رسد، اما در واقع هیچگونه دردی ندارد. الکترودهای متصل شده به پوست جریان الکتریکی کوچکی را به برخی نقاط کلیدی موجود در مسیر عصب ها ارسال می کنند. TENS اسپاسم های عضلانی را کاهش داده و محرک آزاد شدن اندورفین یا همان مسکن طبیعی بدن است.

لیزر درمانی دیسک گردن

درمان با لیزر سرد یک روش جایگزین برای کسانی است که نمی خواهند از داروهای ضدالتهاب استروئیدی یا مسکن های تجویزی استفاده کنند. شما نیز در صورت حساسیت به داروهای مسکن میتوانید از لیزردرمانی استفاده کنید.

تزریق اپیدورال گردن

در مواردی که درد دیسک گردن شدید است، تزریق اپیدروال استروئیدها یا مسدود کننده های ریشه عصبی گردن به کاهش التهاب کمک می کند. همچنین استفاده از این تزریق ها در کنار یک برنامه توانبخشی جامع و سایر درمان های ذکر شده تأثیر بسیار بیشتری خواهد داشت.

درمان دیسک گردن با کایروپراکتیک

درمان دستی آرام می تواند به بهبود عملکرد مفصل که در بسیاری از موارد با درد همراه می شوند کمک کند. به این نوع درمان دستی کم سرعت متحرک سازی گفته می شود. در مقابل باید از انجام هر گونه درمان دستی پرسرعت، که اغلب به آنها تنظیم گفته می شود، اجتناب شود زیرا آن ها می توانند باعث بدتر شدن درد یا هرگونه آسیب عصبی شوند.

جراحی دیسک گردن

در صورت عدم پاسخ درمانی مناسب به روش های ذکر شده و یا در مواردی که بیمار از نظر حرکتی دچار فلجی شده باشد از روش های جراحی برای درمان دیسک گردن استفاده می شود.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :ایزدی [ 1402-09-07 ]
سلام آقای دکتر من توقسمت کتف و شانه سمت راستم در د شدید همراه با سوزش حس میکردم دکتر گفت گرفتگی عضلس فیزیوتراپی رفتم هیچ فایده ایی نداشت این درد به دستم میزنه و در میگیره، ام آر ای گردن دادم دیسک هم نداشتم نمیدونم این چه دردیه خواهشا راهنماییم کنید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان