نقش درمانهای دستی یا مانیپولاسیون

آگاهی متخصصین طب فیزیکی از بیومکانیک بدن انسان و نحوه بوجود آمدن اختلالات فیزیکی در سیستم اسکلتی بدن، راهکارهای درمانی آنها را نیز از طریق روشهای فیزیکی و حرکتی فراهم نموده است. یکی از این راهکارها استفاده از مانورهای حرکتی روی ستون فقرات توسط دستان ماهر پزشک متخصص طب فیزیکی است. این مانورها یا تکنیک های حرکتی را اصطلاحاٌ درمان های دستی یا مانیپولاسیون می گوئیم.درمانهای دستی یک روش فوق تخصصی در رشته طب فیزیکی و توانبخشی است. استفاده از این روش نه تنها میبایست بوسیله پزشکان متخصص صورت گیرد، بلکه گذراندن دوره های معتبر آموزشی تئوری و عملی درمانهای دستی نیز الزامی است. موفقیت در انجام این روش درمان علاوه بر دارا بودن شرایط ذکر شده نیازمند تجربه کافی نیز می باشد.

آنچه در این مطلب میخوانید

تاریخچه درمان های دستی یا مانیپولاسیون

امروزه در دنیا مکاتب مختلفی از رشته های پزشکی در زمینه درمان های دستی به فعالیت علمی و تحقیقاتی و معالجه بیماران مشغول هستند. از چند سال قبل که رشته تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی بعنوان یکی از رشته های تخصصی بالینی پزشکی قدم به عرصه تشخیص و معالجه بیماران گذاشت، انقلابی در مداوای بیماران مبتلا به اختلالات سیستم عضلانی-اسکلتی بوجود آورد. نتایج درمان از این طریق گاهی بسیار جالب و معجزه آساست.

چرا که بدنبال انجام درمانهای دستی اغلب دردهایی که به وضوح دارای منشاء ستون فقرات هستند بصورت تماشایی بهبود می یابند و حتی برخی از اوقات دردهایی که ظاهراً هیچگونه ارتباطی با ستون فقرات ندارند نیز از بین می روند. در ستون فقرات انسان، مهره ها، دیسکهای بین مهره ای، مفاصل بین مهره ها، لیگامانها، تاندونها، عروق، اعصاب و ... همگی با نظم بسیار شگرف و دقیقی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و توانمندی ایستایی انسان را فراهم می آورند. هرگونه بهم خوردگی این نظم ولو در حد خیلی کم موجب بروز اختلالاتی از جمله درد می گردد. این علامت یعنی درد ممکن است در همان منطقه از ستون فقرات احساس شود یا در یک ناحیه دیگر تحت عنوان دردهای راجعه بروز کند.

علائم شایع درد ستون فقرات

برای کسب اطلاعات در مورد علل درد مچ دست ؛ کلیک کنید.

سایر علائم یا نشانه های همراه با درد

مجموعه نشانه های مذکور تحت نام دیگری بصورت سندرم پوستی رباطی ضریعی عضلانی دردناک قطعه ای یا (Segmental Cellulo-Teno-Periosteo-Myalgia Syndrome) نیز گفته می شود.

بنابراین می تواند همه یا بخشی از علائم مربوطه بصورت:

 1. علائم پوستی
 2. علائم تاندونی
 3. علائم ضریع استخوان یعنی درد یا حساسیت موضعی روی استخوان
 4. (ضریع یعنی هر پوست یا همان پرده پوشاننده استخوان)
 5. علائم عضلانی بصورت ضعف یا خستگی یا درد عضلانی
 6. عامل ایجاد دردهای کاذب عصبی مفصلی و یا احشایی

دردهای پوستی

تظاهر دردهای پوستی یا بی حسی و سوزن سوزن شدن پوستی در منطقه بخصوصی از پوست متعلق به همان قطعه ستون فقرات نشانه ای از آزار یا آسیب ریشه عصب نخاعی است و می تواند توجیه کننده دردهای پشتی با منشاء گردنی و یا کمر درد با منشاء ستون فقرات پشتی باشد. از اینروست که در بسیاری از مردم که نشانه های درد واقعی و علائم آزار دهنده همراه با درد را اظهار می کنند تصویر برداری ستون فقرات آنها کاملاً نرمال است و نشان دهنده ضایعاتی نیست که با درد بیمار مطابقت کند.

در چنین مواردی است که پیدا کردن اختلال عملکرد کوچک بین مهره ای یا سندرم پوستی ضریعی رباطی عضلانی دردناک قطعه ای با ارزش بوده و به ما اجازه می دهد بسیاری از دردهای عمومی ستون فقرات با علت نامشخص را که تا کنون معالجه نشده اند (علیرغم مراجعات مکرر به پزشکان و درمانهای گوناگون) به لطف خداوند تشخیص بدهیم و درمان نمائیم و یا بسیاری از حالاتی که تشخیص داده شده اند مانند فتق دیسک بین مهره ای و پیشنهاد اعمال جراحی برایشان داده شده است یا آرتروز مهره ها که درمان خاصی بر ایشان وجود ندارد می توانند از طریق روش درمانهای دستی توسط متخصص طب فیزیکی حاذق و مجرب معالجه شوند.

در مابقی بحث بصورت فهرستی مواردی از بیماریها یا اختلالات که از این طریق قابل تخفیف یا بهبودی نسبی و یا معالجه قطعی هستند ذکر میکنیم :

 1. دردهای مزمن گردن
 2. سردردهای با منشاء گردنی
 3. میگرن گردنی
 4. گردن دردهای مکرر
 5. دردهای تیرکشنده از گردن به پشت کتف، شانه یا بازوها و دستها
 6. دردهای مزمن پشت ستون فقرات (پشت قفسه سینه)
 7. دردهای حاد (ناگهانی و شدید) بین دو کتف
 8. رگ به رگ شدن دنده ها کمر
 9. درد مزمن کمر درد با منشاء دیسک بین مهره ای کمری
 10. کمر درد با منشاء ستون فقرات پشتی (پشت قفسه سینه ای)
 11. کمر درد حاد (ناگهانی و شدید)
 12. درد سیاتیک (پشت ران)
 13. درد عصب رانی (جلوی ران)
 14. بی حسی ناحیه کنار و جلوی ران (مرالژی)
 15. درد دنبالچه خواب رفتگی اندام های فوقانی درد آرنج (با منشاء گردن)
 16. درد زانو با منشاء ستون فقرات
 17. درد کاذب احشائی با منشاء ستون فقرات
 18. (مانند دردهای جلوی قفسه سینه که با درد قلبی اشتباه می شوند یا دردهای شکمی که با دردهای روده ای، کیسه صفرا و ... اشتباه می شوند)


نظرات کاربران درباره این مطلب :خداپناهی [ 1402-06-18 ]
با سلام و وقت بخیر خدمت آقای دکتر,آیا لغزندگی مهره ها از نوع درجه دو با این روش قابل درمان است

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان