آیا بیوفیدبک در درمان خار پاشنه موثر است؟

خار پاشنه ، در واقع رسوب کلسیم در قسمت پاشنه ی پا است که موجب بیرون‌زدگی استخوان در قسمت زیرین استخوان پاشنه ی پا می‌شود. زائده خار پاشنه پا به تنهایی دردناک نیست؛ اما فرورفتن تیزی خار پاشنه در بافت نرم اطراف پاشنه دردناک است. در اثر فرو رفتن خار پاشنه در بافت و عصب‌های حساس، ناحیه اطراف خار پاشنه پا ملتهب می‌شود و درد و کبودی شروع می‌شود. درد هنگام ایستادن یا راه رفتن روی ناحیه‌ی ملتهب شدت می‌گیرد. بیوفیدبک تکنیکی درمانی است که جهت بهبود خار پاشنه استفاده می شود.

این نوع روش درمان به این صورت می باشد که الکترودها بر روی محل مورد نظر متصل می شوند که میزان هدایت پوست را فیدبک می دهد. این نوع هدایت ها از اعصاب سمپاتیک تأثیر می پذیرند و تمام جنبه های احساسی در فرد را نشان می‌ دهند. پس هنگامی که ما از این دستگاه استفاده می کنیم، می ‌توانیم سیستم اعصاب خود مختار را به راحتی اندازه گیری کنیم و از این رو درمان بیوفیدبک برای دردهای مزمن مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از فیدبک‌های صوتی و تصویری، فرد می‌تواند کنترل بهتری بر روی عملکرد اندام‌هایش به دست بیاورد. حسگرهای بیوفیدبک به شما می‌آموزد که چگونه تغییرات ظریف و ماهرانه‌ای در بدن خود، مانند آرام کردن برخی ماهیچه‌ها را به تدریج انجام دهید تا به آنچه می‌خواهید، برای مثال کاهش درد خار پاشنه برسید.

آنچه در این مطلب میخوانید

علت ایجاد خار پاشنه

علت خار پاشنه جمع شدن رسوبات کلسیم در قسمت پایینی و زیرین استخوان پاشنه است. این اختلال در مدت زمان طولانی و به علت‌های مختلف ایجاد می‌شود و اکثراً بر اثر فشار عضلات و تاندون ها، کشش عضلات کف پا و از بین رفتن غشای استخوان پاشنه، پدید می‌آید. مواردی که سبب به وجود آمدن این عارضه می شوند، عبارت است از:

 1. ناهنجاریهای راه رفتن، فشار بیش از حد بر پاشنه، رباط‌ها و عصب‌های نزدیک پاشنه
 2. پوشیدن کفش‌های غیر استاندارد که قوس مناسب در کف ندارند، کفشهای قدیمی
 3. فعالیت‌های شدید بدنی در مدت زمان طولانی
 4. ایستادن‌های طولانی مدت
 5. دویدن و پریدن مداوم روی سطوح سفت و محکم
 6. اضافه وزن و چاقی
 7. دیابت
 8. اختلالات مربوط به کمر
 9. گرفتگی عضلات
 10. 1بالا رفتن سن (زیرا میزان انعطاف پذیری پاشنه کمتر شده و لایه چربی محافظ پاشنه، نازک‌تر خواهد شد.)

عوامل خطر ساز در ایجاد خار پاشنه

علاوه بر این موارد برخی از بیماری‌های زمینه‌ای نیز می‌تواند منجر به خار پاشنه شود که این موارد به شرح زیر است:

 1. اسپوندیلیت آنکیلوزان
 2. ورم کف پا
 3. هیپروستوز
 4. آرتریت واکنشی
بیوفیدبک خار پاشنه

علائم خار پاشنه

از نشانه ها و علائم خار پاشنه پا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تشخیص خار پاشنه

پس از توصیف و توضیح دادن علائم خود، پزشک اقدام به معاینه ی پای شما خواهد کرد. پزشک به دنبال نشانه های زیر می گردد :

اینستاگرام دکتر علی فرخانی

مزایای بیوفیدبک

مزایای این روش درمانی عبارتند از:

انواع دستگاه بیوفیدبک

دستگاه بیوفیدبک در فیزیوتراپی انواع مختلفی دارد که هر کدام در جهت کاربرد خاصی در درمان بیماری‌ها و اختلالات ساخته شده‌اند؛ اما آنها را به چند دسته کلی می توان تقسیم بندی کرد:

برخی از انواع دستگاه‌های بیوفیدبک از یک یا چند سنسور متصل به انگشتان دست یا گوش استفاده می‌کنند تا تغییرات فیزیولوژیکی بدن، مانند فعالیت ضربان قلب، تغییرات پوست و… را اندازه گیری کنند. این سنسورها به کامپیوتر وصل می‌شوند و پس از اندازه گیری علائم زیستی بیمار با استفاده از گرافیک و هیجانات کامپیوتری، به او کمک می‌کنند تا بیماری خود را کنترل کند. نوع دیگری از درمان بیوفیدبک شامل استفاده از هدبندهایی است که بر فعالیت مغزی شما نظارت می‌کند. در این روش سیگنال‌های مغزی بررسی شده تا از وضعیت ذهنی بیمار آگاه شوند. یک نوع دیگر نیز، دستگاه بیوفیدبک قابل پوشیدن است. این دستگاه شامل استفاده از یک سنسور روی کمر است که تنفس شما را بررسی و الگوهای تنفسی شما را با استفاده از یک برنامه قابل دانلود دنبال می‌کند.

نحوه بیوفیدبک خار پاشنه

در یک جلسه بیوفیدبک، الکترودهایی به پوست شما متصل می‌شوند.آنها اطلاعات لازم به یک کامپیوتر کوچک منتقل می‌کنند. این اطلاعات تحلیل‌شده و به‌ صورت نمادهای گرافیکی یا صدا بروی یک صفحه ‌نمایش نشان داده می‌شوند که بیانگر شرایط درونی بدن شما می‌باشند. سپس متخصص بیوفیدبک به شما یک سری تمرینات ذهنی آموزش می‌دهد که از شما می‌خواهد آنها را انجام دهید. از طریق آزمون‌ و خطا به‌ زودی یاد می‌گیرد چگونه از طریق کنترل فعالیت‌های ذهنی خود، کنترل رفتار و عملکردهای فیزیکی بدن خود را به دست بگیرید.

صفحه نوبت دهی

هزینه بیوفیدبک خار پاشنه

هزینه‌ جلسه‌های بیوفیدبک بر اساس تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی توسط نظام پزشکی مشخص می‌گردد. هزینه‌ها بسته به آموزش، صلاحیت و تجربه‌های درمانگر بیوفیدبک، متغیر می‌باشد.

عوارض بیوفیدبک

بیوفیدبک به طور کلی ایمن است؛ اما شاید برای همه مناسب نباشد. دستگاه های بیوفیدبک در افرادی با شرایط پزشکی خاص مثل مشکلات ریتم قلبی یا شرایط پوستی خاص شاید به طور صحیح کار نکند.

برای مطالعه مطلب درمان فلج بلز با فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی کلیک کنید.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :غنچه [ 1402-08-08 ]
با سلام پای راستم خارپاشنه دارد . و کوچک است .دارم فیزیوتراپی میروم .جلسه اولمه .آیا خوب می شود؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان