اوزون تراپی و اکسیژن درمانی در طب فیزیکی و توانبخشی

هیچ چیز بیشتر از داشتن یک درد مزمن نمی تواند روند زندگی شما را مختل کند و شما را از انجام دادن تمرینات ورزشی و کارهای روزمره و حتی لذت بردن از زندگی باز دارد. تمامی بیماران شگفت زده می شوند وقتی می فهمند که با استفاده از روشهای درمانی نوین، بدون رفتن زیر تیغ جراحی یا مصرف داروهای متداول، می تواند ظرف مدت زمان کوتاهی از آسیب دیدگی خود رها شوند و از بروز مجدد درد پیشگیری کنند. اکسیژن درمانی می تواند به شما کمک کند بدون داشتن نگرانی از انجام عمل جراحی و بهبودی پس از آن، دردهای مزمن خود را ظرف مدت زمان کوتاهی درمان کنید.

آنچه در این مطلب میخوانید عکس تزریق اوزون در مفاصل

اوزون تراپی چیست ؟

یک روش درمانی است که با ترکیب گاز اوزون و یک محلول درمانی برای بازسازی و ترمیم سلولها و بافت هایی از بدن که با کاهش اکسیژن مواجه هستند به کار میرود و بهترین جایگزین برای کورتون درمانی است، در بهبود دردهای عضلانی و مفاصل بسیار موثر واقع میشود.

اهمیت اوزون درمانی

بدن انسان با استفاده از اکسیژن به حیات خود ادامه می دهد. در واقع 90 درصد از انرژی که شما تولید می کنید از طریق متابولیسم هوازی (با استفاده از اکسیژن) به دست می آید. در صورتی که اکسیژن کافی به بدن شما نرسد، بدن شما نمی تواند انرژی کافی تولید کند. متاسفانه امروزه میزان اکسیژن هوا به شدت کاهش یافته است و هوایی که ما امروزه تنفس می کنیم نسبت به دوران های اولیه حیات در کره زمین کاهش پیدا کرده است و به میزان 12% ( 30 الی 35 درصد ) رسیده است. پیامد این موضوع تقریبا ساده است، بدن ما نمی تواند بدون داشتن اکسیژن کافی کارایی بالایی داشته باشد و به خوبی خودش را ترمیم و بازسازی کند. به همین دلیل است که ورزشکاران حرفه ای برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی بعد از آسیب دیدگی از اتاق های دارای اکسیژن بالاتر استفاده می کنند و دوره بهبودی را 3 تا 4 برابر سریع تر طی می کنند.

مزایای اوزون تراپی

عملکرد و اثرات اوزون تراپی

تزریق اوزون موجب انتقال مستقیم اکسیژن فعال به ناحیه آسیب دیده می شود. این درمان غیر تهاجمی موجب می شود که تاثیرات ترمیمی و ضد التهابی مستقیما به بافت های آسیب دیده و ملتهب منتقل شود. این روش درمانی موجب تسکین درد و آغاز روند بازسازی بافت ها می شود، حتی در افرادی با آسیب دیدگی شدید مفصلی، همچنین موجب فعال سازی سلول های بنیادین می شود و این سلول ها توانایی بازسازی و ترمیم بافت های آسیب دیده ی شما را دارند. سیستم طبیعی آنتی اکسیدان را در بدن فعال می کند. این سیستم مسئول کنترل تولید رادیکال های آزاد در بدن می باشد. رادیکال های آزاد در واقع پیامد مستقیم آسیب های مزمن و عامل بروز درد و التهاب هستند. میزان گردش خون در ناحیه آسیب دیده را بالا می برد و موجب تحریک بدن برای تولید کلاژن و غضروف بیشتر می شود.

در اغلب مشکلات و آسیب دیدگی ها رسیدن اکسیژن به ناحیه آسیب دیده و بالا رفتن گردش خون باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و رفع دردهای عضلانی، مفاصل و استخوان ها میشود.اغلب بیماران بعد از اولین جلسه درمانی احساس می کنند که دردشان تسکین پیدا کرده است و با ادامه جلسات درمانی تغییرات بسیار چشمگیری را مشاهده می کنند. علاوه بر این، افرادی که از درد های مزمن رنج می برند شانس بسیار بالایی دارند که برای همیشه از درد کشیدن رها شوند.

متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فرخانی در انجام اوزون تراپی و تزریق اوزون مهارت بالایی دارند و سال ها تجربه در درمان آرتروز، کمر درد ، بیرون زدگی دیسک و بسیاری از بیماری ها و مشکلات اسکلتی-عضلانی دیگر دارند. متخصصین ما در طی یک برنامه کامل توانبخشی ممکن است علاوه بر اوزون درمانی از سایر روش های طب فیزیکی برای کاهش درد و درمان مشکلات اسکلتی عضلانی در بیماران استفاده کنند. ما به بیماران بسیاری کمک کرده ایم که سلامتی خود را دوباره بازیابند و مشتاقیم که به شما نیز کمک کنیم. برای شروع درمان خود در این کلینیک یا برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از طریق شماره های 32367465 - 031 و 32330382 - 031 با کلینیک تخصصی دکتر فرخانی تماس حاصل فرمایید.

اوزون درمانی برای چه افرادی مناسب است؟

برخی از مطالعات نشان داده اند که نزدیک به 90 درصد از بیماران مبتلا به دردهای مزمن مانند درد و التهاب مفاصل و عضلات، اختلالات اسکلتی، دیسک کمر و گردن، آرتروز و سیاتیک از این متد درمانی نتیجه بسیار خوبی گرفته اند. این روش همچنین در درمان و بهبود آسیب های ورزشی و برخی از شکستگی های غیر قابل درمان هم بسیار موثر است. این روش درمانی برای اکثر افراد مناسب است ولی برای افراد مبتلا به تیروئید پرکار و زنان باردار و افراد دارای عضو پیوندی در بدن به هیچ وجه پیشنهاد نمی گردد.

نواحی تزریق اوزون در بدن

کاربردهای اوزون درمانی

اوزون تراپی کمر و گردن

این متد درمانی در ناحیه کمر و گردن به مواردی از جمله بهبود و کاهش دردهای ناشی از دیسک کمر، تنگی کانال نخاع، آرتروز کمر و ستون فقرات و آرتروز گردن کمک کننده است. اوزون درمانی دیسک گردن نیز یک روش موثر و کارآمد در این زمینه است.

اوزون تراپی لگن، پا و زانو

این روش همچنین برای درد لگن، مفاصل، ماهیچه ها و تاندون های پا، درد زانو، درد عصب و رگ سیاتیک مفید و موثر است بخصوص اوزون درمانی خار پاشنه یک روش درمانی بسیار موثر است.

اوزون درمانی کتف و شانه

در این ناحیه بیشتر به رفع درد کتف و شانه، آرتروز شانه کمک می کند و در مواردی مانند درمان شانه یخ زده بسیار مفید است.

تزریق اوزون به دست و بازو

از مشکلات شایع دست ها و بازوها سندرم تونل کارپال، آرتروز دست و انگشتان و آسیب های ورزشی آرنج دست تنیس بازان میباشد که این موارد را با این روش می توان تسکین داد.

اوزون درمانی پس از سکته مغزی

این متد درمانی هم می تواند به جلوگیری از سکته مغزی کمک کند و هم می تواند به اختلالات حرکتی بیماران سکته مغزی کمک کند تا با افزایش سطح اکسیژن خون و بهبود گردش خون بافت های آسیب دیده مغز را بهبود دهد.

اوزون درمانی بعد از جراحی مفاصل

باعث کاهش میزان درد و تورم، ترمیم سریعتر بافت ها و غضروف ها به خصوص در افرادی که آسیب دیدگی مفاصل و تاندون دارند میشود.

اوزون تراپی برای درمان روماتیسم

آرتریت روماتوئید یک بیماری پیشرونده است که باعث تخریب و ناتوانی مفاصل میگردد، این روش می تواند در کاهش عوارض و بهبود مشکلات ناشی از روماتیسم مفید واقع شود.

درمان روماتیسم با اوزون تراپی در اصفهان

نحوه تزریق اوزون

در این روش ابتدا محلول مواد طبیعی مورد نیاز سلولها شامل : عصاره های گیاهی، دکستروز، سالین، ویتامین های B، پپتیدها، محرک ها و برخی داروهای هومیوپاتی تزریق میشوند. سپس برای تامین اکسیژن و احیاء بافت های آسیب دیده تزریق انجام میگردد. بعد از تزریق ممکن است کمی در محل مورد نظر احساس درد، خشکی، بی حرکتی و تورم داشته باشید که این حالت بین یک ساعت تا چند روز ادامه دارد.

انواع روشهای اوزون درمانی

تزریق اتوهموتراپی

در این روش 100 الی 150 میلی لیتر از خون شخص گرفته می شود و میزان مشخصی از اوزون با غلظت محاسبه شده و دقیق به خون اضافه می شود و سپس خون مجددا در بدن تزریق می شود.

اوزون درمانی به روش تزریق اتوهموتراپی

تزریق مستقیم

در این روش اوزون مستقیما در مفصل، عضله، تومور یا یافت آسیب دیده تزریق می شود.

تزریق داخل مفصلی اوزون در اصفهان

انتقال از طریق پوست

استفاده از آب ترکیب شده با اوزون باعث میشود تا جذب آن از طریق پوست بهتر انجام شود.

اوزون درمانی با آب از طریق پوست

اقدامات قبل از درمان

مراقبت های پس از درمان

به چند جلسه درمانی نیاز است؟

تعداد جلسات اوزون درمانی به نوع مشکل، شدت و محل آسیب دیدگی بستگی دارد و برخی اوقات حتی یک جلسه درمانی نیز می تواند مشکل را برطرف کند و در برخی موارد دیگر به تعداد جلسات بیشتری نیاز است. معمولا معاینه اولیه توسط متخصص طب فیزیکی مشخص میکند به چند جلسه درمانی نیاز دارید. پاسخگویی شما به این درمان به سن، سلامتی، سوابق پزشکی و نحوه انجام مراقبت های بعد از درمان بستگی دارد.

میزان ایمنی و خطر

در صورتی که درمان توسط یک متخصص آموزش دیده انجام شود کاملا ایمن و بی خطر خواهد بود. از آنجایی که خود اوزون عامل از بین بردن باکتری ها و ویروس ها استباعث عفونت نمی شود. سایر خطرات و عوارض جانبی آن مشابه با هر تزریق دیگری است و بیشترین عارضه ای که ممکن است ایجاد شود، تورم و کبودی خفیف است. این متد درمانی، روش بسیار محبوبی است و در اروپا، آمریکا و دیگر کشورهای آسیایی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان بخشی اصلی از روند درمان پذیرفته شده است.

هزینه اوزون تراپی

در حال حاضر شرکت های بیمه هزینه های انجام اوزون تراپی را پوشش نمی دهند. با این حال این روش نسبتاً مقرون به صرفه است و به خاطر کارایی و اثربخشی بالایی که دارد، هزینه های کلی آن در مقایسه با سایر روش های درمانی بسیار کمتر است. هزینه ی انجام این روش بستگی به نوع ، شدت آسیب و نحوه انجام این روش درمانی دارد.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :بهروز یاحقی [ 1402-08-15 ]
سلام آقای دکتر میخواستم بپرسم که تاثیر اوزون تراپی موقتیه یا دایمی و اینکه عوارضی داره یا نه؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان