درمان و رفع گودی کمر یا لوردوز با فیزیوتراپی و ورزش

در آناتومی بدن انسان، ستون فقرات به طور طبیعی و به طور خودکار از قسمت تحتانی کمر، قسمت بالایی کمر و گردن خم می شود تا فشارهارا جذب و وزن سر را تحمل کند. لوردوز ناحیه کمری در اصطلاح پزشکی بیشتر با نام گودی کمر یا سندروم کمر صاف شناخته می شود. در این عارضه، قسمت تحتانی ستون فقرات در جایی که 5 مهره کمر وجود دارند بیش از حد انحنا پیدا می کنند. پیامد این وضعیت عدم توانایی در صاف ایستادن است. چون گودی بیش از حد كمر وضعیتی همیشگی و ثابت مثل اسکولیوز و کیفوز (گوژپشتی) نیست می توان این مشکل را برطرف کرد. قوس کمر را می توان به وسیله کشش دادن قسمت تحتانی کمر، عضله جمع کننده لگن (هیپ فلکسور) عضلات همسترینگ (زردپی) و تقویت عضلات شکم رفع نمود.

درمان قوس کمر بر اساس رفع علت ایجاد کننده بیماری و تقویت عضله بالای کمر می باشد. در مراحل اولیه ضعیف شدن عضلات اسکلتی، پوشیدن کمربند طبی ضروری می باشد. متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فرخانی از مجموعه ای از روش های کایروپراکتیک به منظور افزایش دامنه حرکتی مفاصل، افزایش انعطاف پذیری، برداشتن فشار از روی سیستم عصبی و بازیابی راستای طبیعی باسن و لگن و از روش تحریک الکتریکی و ماساژ درمانی جهت کمک به مدیریت درد از طریق این روش های درمانی، استفاده می کنند. جهت مشاوره در زمینه فیزیوتراپی مناسب قوس و گودی کمر یا رزرو نوبت می توانید با شماره 03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

دلایل بروز قوس کمر یا لوردوز

بروز گودی کمر موجب عقب رفتن و برجسته شدن باسن می شود. وجود قوس کمر زیاد را زمانی می توان مشاهده کرد که فرد بر روی ستون فقرات خود بر روی یک سطح صاف یا سفت بخوابد که در این حالت فضای بسیار زیادی در زیر قسمت تحتانی کمر به وجود می آید. گودی کمر خوش خیم جوانان عارضه ای است که در کودکان روی می دهد اما این ناهنجاری با افزایش سن کودک به طور طبیعی اصلاح می شود. عارضه اسپوندیلولیستزیس (سرخوردگی مهرههای کمری) نیز می تواند موجب بروز قوس کمر شود. در این عارضه، مهره های کمری از جای خود سر می خورند و به مهره های کمری پایین تر تغییر مکان می دهند. در برخی موارد، اختلالات مادرزادی یکی از دلایل بروز گودی یا قوس کمر می باشد. فعالیت های ورزشی بیش از حد، خصوصاً حرکات ژیمناستیک موجب بروز قوس کمر می گردد. آرتروز شدید ستون فقرات نیز موجب بروز گودی کمر می شود. کمبود کلسیم که منجر به بروز پوکی استخوان می شود نیز یکی دیگر از دلایل بروز لوردوز میباشد. سرطان استخوان یا استئوسارکوما ممکن است سبب ابتلا به قوس کمر گردد. افزایش توده چربی بدن BMI به بیش از 30 درصد یکی از علائم چاقی می باشد که منجر به گودی کمر می شود.

عوامل نادری که می تواند موجب بروز قوس کمر در کودکان شود:

عوامل ژنتیکی دیستروفی (تحلیل) ماهیچه ای صافی کمر

شرایط زیر مسئول کاهش قوس طبیعی ستون فقرات (صافی کمر) هستند:

دیگر شرایط جدی ایجاد کننده صافی کمر عبارتند از:

علائم عارضه قوس کمر

بسته به شدت بیماری، علائم لوردوز عبارتند از:

  1. برجسته شدن و عقب رفتن باسن و انحنای ستون فقرات حالت حرف سی C انگلیسی پیدا می کند.
  2. فضای میان کمر و سطح صاف در حالت خوابیدن بسیار زیاد باشد.
  3. دشوار شدن صاف و مستقیم ایستادن کمردرد
  4. مشکل بودن انجام بعضی حرکات خاص

عوارض قوس و گودی زیاد کمر

تشخیص گودی و قوس کمر

جهت تعیین علت اصلی بروز قوس کمر، تست های زیر انجام می شوند:

درمان گودی کمر

به علت اینکه گودی کمر مشکلی ایجاد نمی کند معمولاً به هیچ گونه درمانی نیاز نمی باشد؛ اما در حالات شدید گودی کمر، ممکن است پزشک پوشیدن بریس (کمربندهای طبی) را توصیه کند.

بسته به شدت گودی کمر، بیشتر به گزینه های درمانی زیر عمل می شود:

دارو درمانی

بریس (کمربند طبی)

فیزیوتراپی

کایروپراکتیک

تمریناتی جهت اصلاح گودی کمر

تمریناتی وجود دارند که در کاهش قوس کمر مؤثرند و عبارتند از:نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان
علائم و نشانه های درد کف پاعلائم و نشانه های درد کف پا
تاریخ انتشار : 1397-05-09