درمان و علت قفل شدن زانو هنگام بلند شد و راه رفتن

بزرگترین مفصل در بدن انسان، زانو است که ران پا به ساق پا متصل می‌‌‌کند. هنگام راه رفتن، ورزش و بالا و پایین رفتن از پله‌ها، مفصل زانو نیروی زیادی را تحمل می‌‌‌کند. به همین دلیل، مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن در معرض آسیب قرار دارد. مفصل زانو این قابلیت را دارد که خم و راست شود و تا حدی امکان چرخش آن نیز وجود دارد؛ ولی اگر مفصل زانو گیر کند، دامنه حرکتی آن محدود می شود و به‌اصطلاح زانو قفل می‌‌‌کند. قفل شدن زانو از شایع ترین شکایات افراد است که به عللی چون آرتروز و زمین خوردن صورت می پذیرد که با تشخیص توسط آرتوسکوپی می توان با روش های فیزیوتراپی از جمله تجویز سرما و گرمادرمانی، برق درمانی و تجویز ورزش های ویژه آن را درمان کرد. زانو به دو حالت ممکن است دچار قفل‌شدگی شود، از این رو مهم است که تشخیص دهید قفل شدن زانو شما از چه نوعی است تا در صورت نیاز نسبت به درمان آن اقدام کنید. آنچه اهمیت دارد این است که نباید تحت هیچ شرایط خود درمانی کنید و در صورت بروز این مشکل بهتر است آن را با یک پزشک متخصص در میان بگذارید. پیشگیری از زمین خوردن در زمین های یخ زده و لغزنده از آسیب های زانو و قفل شدگی جلوگیری می کند.

آنچه در این مطلب میخوانید

انواع قفل ‌شدن زانو

  1. قفل شدن حقیقی زانو: در این نوع از قفل شدن زانو یک مانع مکانیکی در داخل مفصل، مانع از حرکت زانو می‌شود و معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که فرد پای خود را تا حد امکان صاف کرده است. وقتی زانو قفل شده باشد و نتوان آن را صاف کرد و حرکت داد، به این شرایط قفل شدن حقیقی زانو گفته می شود.
  2. قفل شدن کاذب زانو: قفل شدن کاذب زانو به شرایطی گفته می شود که شما به‌ طور موقت درد شدیدی در ناحیه زانوها حس می کنید که تحرک آنها را محدود می‌کند؛ اما غالباً به ‌ندرت اتفاق می‌افتد.

علت قفل شدن زانو هنگام بلند شدن

پارگی مینیسک زانو : مینیسک یک لایه ضخیم از غضروف است که سطح درونی مفصل را کاملاً می‌پوشاند. مینیسک زانو علاوه ‌بر اینکه به‌ عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کند می‌تواند حرکت مفصل را نیز روان‌تر کند. اگر منیسک زانو پاره شود، ممکن است تکه‌ای از آن در مفصل زانو گیر کرده و باعث قفل شدن زانو شود. این حالت یکی از اصلی‌ترین علل بروز قفل شدن زانو است که از اصلی‌ترین دلایل درد زانو نیز محسوب می‌شود. در واقع علت صاف ‌نشدن زانو و حتی درد زانو هنگام خم ‌شدن می‌تواند پارگی منیسک آن باشد. پارگی مینیسک زانو نیز غالباً به‌ دلیل چرخیدن روی یک زانو یا فرسودگی تدریجی مفصل آن اتفاق می‌افتد.

وجود استخوان ضعیف و شکننده در ساختار زانو: در برخی موارد، تکه‌ای از استخوان مفصل زانو شکسته شده و پس از جدا شدن، در محیط زانو گردش می‌کند. در این‌ صورت، همانند پاره‌ شدن منیسک زانو اگر این استخوان شکسته ‌شده نیز در جای اشتباهی قرار بگیرد، در آنجا گیر افتاده و باعث می‌شود که زانو در یک موقعیت خاص قفل شود. شکسته ‌شدن استخوان زانو نیز غالباً به‌ دلیل ایجاد یک آسیب یا عارضه‌هایی مانند ابتلا به آرتروز زانو یا استئوکندریت دیسکان ایجاد می‌شود که این مورد نیز یکی از دلایل اصلی قفل شدن زانو و گرفتگی زانو می‌باشد.

آرتروز زانو : با افزایش سن، احتمال قفل شدن زانو بیشتر می شود که این مورد نیز یکی از شایع‌ترین علل درد زانو هنگام خم ‌شدن است. در واقع، با افزایش سن، غضروف پوششی استخوان‌های زانو فرسوده شده و به ‌مرور زمان از بین می‌رود. به همین دلیل، این غضروف تکه ‌تکه‌ شده درون مفصل زانو گیر می‌کند و باعث می‌شود ک عارضه آرتروز زانو به‌ وجود بیاید. از طرفی اگر غضروف زانو کاملاً از بین برود، معمولاً تراشه‌های استخوانی در مکانیسم مفصل زانو اختلال ایجاد می‌کنند و باعث قفل شدن زانو می‌شوند. به این شرایط در اصطلاح پزشکی استئو کندریت دیسکان گفته می‌شود.

انجام ورزش‌های شدید: انجام ورزش شدید و کشیده شدن ماهیچه ران نیز می‌تواند باعث قفل شدن زانو شود. در واقع، اگر در ماهیچه‌های خارجی ران ضعف یا گرفتگی ایجاد شود، در تعادل کشکک زانو نیز اختلال ایجاد می شود و در این‌ صورت تا زمانی ‌که ماهیچه به حالت عادی خود باز نگردد، کشکک زانو نیز در همان حالت باقی می‌ماند. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که حتی اگر کشکک زانو مجدداً تعادل خود را به‌ دست آورد، ایجاد دامنه‌ حرکتی طبیعی زانو مدت زمان زیادی طول می‌کشد.

علاوه بر این دلایل، می توان علل دیگری از جمله دررفتگی کشکک زانو، التهاب مفاصل زانو و آسیب رباط صلیبی قدامی زانو را دلیل قفل شدن زانو و ناتوانی زانو در صاف شدن یا خم شدن دانست.

جهت تنظیم جلسه مشاوره و یا بحث در رابطه با شرایط خاصتان با ما در 32367465 - 031 و 32330382 - 031 تماس بگیرید. ما علائم شما را بررسی خواهیم کرد و نتیجه را به شما ارائه خواهیم داد.

علت قفل شدن زانو هنگام راه رفتن

بروز تورم: اگر مایع درون کپسول مفصل زانو به مقدار بیش از حد وجود داشته باشد، حرکت زانو محدود شده و به زانو فشار وارد می‌شود. در این صورت این عارضه از خم‌ شدن یا صاف ‌شدن زانو جلوگیری خواهد کرد.

وجود التهاب: اگر داخل یا اطراف ساختار زانو التهاب وجود داشته باشد، حرکت آن محدود می‌شود. این عارضه غالباً به دلیل آرتروز روماتوئید یا نقرس به ‌وجود می‌آید و یکی از دلایل قفل شدن زانو محسوب می‌شود.

حرکت نامناسب کشکک زانو: اگر حرکت کشکک زانو روی شکاف جلوی زانو با مشکل مواجه شود، باعث قفل شدن زانو خواهد شد. این عارضه غالباً با درد بسیار زیادی همراه است و تا چند دقیقه فرد در خم‌ کردن یا صاف ‌کردن زانو مشکل خواهد داشت.

سندرم پلیکا: اگر در پلیکای میانی یا همان شکاف روی بافت سنوویال پوشاننده مفصل تنش ایجاد شود، این سندرم به ‌وجود می‌آید که یکی از عوارض اصلی آن قفل شدن کاذب زانو است.

آسیب به زانو: در صورتی ‌که هرگونه آسیبی به زانو وارد شود نیز ممکن است فرد درد شدیدی را تجربه کند. در این حالت معمولاً اسپاسم عضلانی اتفاق می‌افتد که منجر به قفل شدن زانو می‌شود.

تمامی این دلایل می‌توانند از خم‌ شدن یا صاف ‌شدن زانو جلوگیری کرده و حرکت آن را برای مدتی محدود کنند.

علائم قفل شدن زانو

از جمله علائم زانوهای قفل شونده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. درد شدید هنگام خم ‌کردن و صاف ‌کردن زانو
  2. محدود شدن حرکت مفصل زانو
  3. حساس ‌شدن به لمس مفصل زانو و دردناک بودن زانو
  4. خم ‌شدن زانو در یک موقعیت ثابت و غالباً در زاویه 45 درجه و ثابت ماندن
  5. صاف نشدن زانو
  6. ایجاد صدای اصطحکاک و خرد شدن زانو همراه با درد شدید
  7. ناتوانی در ایستادن روی پاها به دلیل سایش زانو
  8. تب، عفونت و آبسه مفصل زانو

تشخیص قفل شدن زانو یا مفصل زانو

آزمایشات خون برای تشخیص علت قفل کردن زانو یا مفصل زانو عبارتند از:

درمان قفل شدن مفصل زانو

برای درمان قفل شدن زانو پزشکان روش‌های درمانی و توانبخشی زیر را به بیماران توصیه می‌کنند:

استراحت دادن زانو

بالا قرار دادن زانوی آسیب دیده

قرار دادن کیسه یخ روی زانو

بانداژ زانو

فیزیوتراپی برای درمان قفل شدن زانوها

طب سوزنی

اولتراسوند تراپی

تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست (TENS)

ورزش قفل شدن زانو

برخی از ورزش‌های مفید برای تقویت عضلات ران و اطراف زانو عبارت‌اند از:

کشش عضلات چهار سر ران

اسکوات روی دیوار

کشش عضلات همسترینگ

لگد زدن در آب

برای آشنایی بیشتر با درمان کمردرد به روش کایروپراکتیک کلیک کنید.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان