تاثیر فیزیوتراپی در درمان دیسک گردن

گردن به قسمتی از بدن مهره داران گفته میشود که بین سر و تنه قرار میگیرد و شامل نسج نرم در بیرون و ستون فقرات گردنی و بخشی از نخاع در قسمت وسط آن است. در علم پزشکی به بافت های بین استخوان های گردن هر فرد دیسک بین مهره ای گفته می شود . در واقع دیسک ها از یک قسمت مرکزی نرم و ژله ای مانند و همین طور یک پوشش بیرونی که حلقه ای بسیار محکم اما انعطاف پذیر مثل لاستیک می باشد ، تشکیل شده اند . دیسک بین مهره ای با ایجاد کردن مفصلی بین هر یک از استخوان های ستون فقرات شما امکان و توانایی حرکت کردن را برای شما فراهم می آورد . در زمانی که لایه خارجی که دیسک را احاطه کرده است پاره شود، مرکز نرم از طریق شکاف خارج شده و باعث به وجود آمدن فتق دیسک شود.

بیماری دیسک گردن ، مختص زندگی شهرنشینی است. وزن سر را ستون مهره و بخشی از آن را نیز عضلات اطراف تحمل میکنند. ستون فقرات گردنی، بر خلاف دیگر مهره های بدن که حرکت کمی در کنار یکدیگر دارند، کاملا متحرک است، بنابراین بیشترین میزان چرخش و حرکات به جلو و عقب را در گردن مشاهده میکنیم. در همه انسانها، فرایند فرسایشی دیسک بین ستون مهرهها از سن 30 تا 40 سالگی آغاز میشود و دیسک به تدریج آب خود را از دست میدهد و علاوه بر اینکه ارتفاع آن کاهش مییابد، انعطاف پذیری اش نیز کمتر میشود. عواملی هم به این فرسایش سرعت می بخشند و باعث بروز بیماری دردناک و ناتوان کننده ای به نام دیسک گردن میشوند.

فتق دیسک گردن می تواند سبب ایجاد درد گردن، درد شانه، درد بازو، گزگز، بی حسی در بازو و یا دست شوند. البته توجه داشته باشید نوع درد در هر فرد و کیفیت آن متفاوت می باشد. بنابراین لازم است در صورت تجربه کردن هر کدام از این درد ها به پزشک متخصص مراجعه کنید. در برخی از موارد، متخصص دیسک گردن در اصفهان استفاده از فیزیوتراپی را جهت تسکین علائم دیسک گردن به شخص توصیه می‌کند. از جمله از فواید فیزیوتراپی دیسک گردن، کاهش درد و سفتی عضلات گردن، بهبود حرکات گردن و عضلات اطراف آن، جلوگیری از عود درد است.

آنچه در این مطلب میخوانید

علل دیسک گردن

سایر مشکلات مربوط به دیسک ازجمله: دیسک کمر، آرتروز گردن

علائم دیسک گردن

در اثر وارد شدن فشار بر اعصاب موجود در گردن، در عضلات بین گردن و شانه درد ایجاد می‌شود. امکان دارد درد به دست نیز منتقل شود. در این حالت ممکن است در قسمت عقب سر نیز درد ایجاد شود. علائم دیگر ناشی از دیسک گردن عبارتند از:

عوارض دیسک گردن

تعداد زیادی عصب از نخاع داخل ستون فقرات گردنی خارج می شوند که هرکدام از آن ها بعد از اتصالات پیچیده وارد کتف ، شانه و دست ها شده و مسئولیت حرکت و حس در این بخش های بدن را بر عهده دارند . علاوه بر این نکات گردن هر فرد دارای الیاف عصبی می باشد که به سمت پایین بدن امتداد یافته و باعث برقراری حرکت، حس و کنترل ادرار و مدفوع در بخش های پایین تنه می شوند . به همین دلایل دیسک های گردنی که درست در کنار نخاع و عصب های آن قرار دارند از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و بیرون زدن هر کدام از آن ها می تواند سبب ایجاد آسیب جدی به نخاع و عصب های آن شوند.

عکس دیسک گردن

تشخیص دیسک گردن

پزشک متخصص ضمن انجام معاینات بالینی، در صورت لزوم آزمایش‌های کمک تشخیصی را برای بیمار خود تجویز کرده و سپس تشخیص نهایی را می‌دهد. مبتلا شدن به فتق دیسک گردن و موقعیت آن معمولاً به کمک ارزیابی بالینی کامل برای تعیین ویژگی و معاینه گردن و محل درد و برسی هرگونه ضعف بی حسی یا حتی واکنش غیر طبیعی تشخیص داده می شود. برخی از روش های تصویر برداری عبارتند از :

  1. تصاویر پرتونگاری ( اشعه ایکس)
  2. مقطع‌نگاری رایانه‌ای (سی.تی.اسکن)
  3. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام.آر.آی.)

موارد انجام فیزیوتراپی دیسک گردن

فیزیوتراپی برای درمان دیسک گردن در برخی موارد توصیه می‌شود که به شرح زیر می‌باشند:

درمان درد مزمن اما نامشخص گردن توسط فیزیوتراپی امکان پذیر است. در صورتی که درد گردن مدت زیادی طول بکشد یا پس از بهبود دوباره عود کند تشخیص منبع اصلی درد یا مکانیسم درد می‌تواند دشوار باشد. حتی فیزیوتراپی می‌تواند بدون تشخیص علت درد به تقویت عضلات گردن به منظور محافظت بیشتر از ستون فقرات ناحیه گردن و مقاومت شما نسبت به درد کمک کند.

برخی از انواع آسیب دیدگی‌ها از قبیل ضرب دیدگی شدید می‌تواند باعث آسیب رساندن به بافت نرم گردن و مفاصل آن شود و منجر به بروز درد یا سفتی عضلات گردن شود که ممکن است چندین هفته یا حتی چندین ماه طول بکشد. برنامه فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش درد و بهبود عملکرد گردن و بازگرداندن آن به حالت عادی کمک کند.

برخی از انواع عمل جراحی که بر روی گردن انجام می‌شود می‌تواند تا چند هفته یا چند ماه باعث بروز درد و سفتی عضلات گردن شود. به عنوان مثال دیسککتومی ‌با فیوژن ستون فقرات ناحیه گردن عملی است که در آن دو یا چند عدد مهره در ناحیه گردن به هم متصل می‌شوند که این امر بر نحوه حرکت کردن عضلات گردن و عضلات قسمت فوقانی کمر تأثیر می‌گذارد. در این شرایط فیزیوتراپی می‌تواند به رفع سفتی گردن، افزایش عملکرد آن یا جلوگیری از اسپاسم دردناک عضلات جلوگیری کند.

مزایای فیزیوتراپی دیسک گردن

روش های فیزیوتراپی دیسک گردن

فیزیوتراپی برای گردن در موارد دیگری نیز به عنوان بخشی از برنامه درمان سایر بیماری‌ها و اختلالات توصیه می‌شود. برخی از مدالیته هایی که در فیزیوتراپی دیسک گردن ممکن است استفاده شود به شرح زیر است:

شاک ویو: شاک ویو یک دستگاه است که در ارتوپدی، فیزیوتراپی، پزشکی ورزشی، اورولوژی و دامپزشکی و درمان خار پاشنه مورد استفاده قرار می گیرد. مزایای اصلی این روش، کاهش سریع درد و بازیابی تحرک بدن می باشد. این موارد و همچنین غیر جراحی بودن این روش و عدم نیاز به مسکن، باعث شده است که شاک ویو تراپی به روش درمانی ایده آلی برای تسریع بهبودی و درمان عوارض مختلفی که درد مزمن و حاد ایجاد می کنند، تبدیل شود.

لیزر: می‌توان به کمک لیزردرمانی ، اندازه‌ی دیسک گردن را کاهش داده و حتی آن را از بین برد و بدین ترتیب فشار واردشده بر روی ریشه‌های عصبی را برداشت.

تحریک الکتریکی: الکتروتراپی به گروهی از مدالیته های درمانی در فیزیوتراپی گفته می شود که با استفاده از جریان الکتریکی انجام می گیرد. این روش درمانی تنها قسمتی از بدن که دچار درد است را هدف قرار داده و از این طریق به کاهش درد کمک می کند.

در دستگاه های الکتروتراپی از امواج صوتی، امواج الکترومغناطیسی و جریان الکتریکی برای تحریک اعصاب و عضلات و کمک به درمان و تسکین درد استفاده می شود. الکتروتراپی راهکاری مؤثر در تسکین دردهای مزمن اسکلتی عضلانی و عصبی است.

طب سوزنی: طب سوزنی عملکرد بدن را بهبود می‌بخشد و با تحریک مکان‌های آناتومیک خاص (که معمولاً با نام نقاط طب سوزنی شناخته می‌شوند)، فرایند طبیعی خود درمانی بدن را ارتقاء می‌دهد. رایج‌ترین روش تحریک نقاط طب سوزنی، استفاده از سوزن‌های ظریف و استریل و قرار دادن آنها در داخل پوست است. ممکن است استفاده از فشار، گرما و یا تحریک الکتریکی اثرات درمان را افزایش دهد. تکنیک‌های دیگری که برای تحریک نقاط طب سوزنی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از ماساژ دستی، استفاده از فتیله داغ یا گرما درمانی، حجامت و استفاده از داروهای گیاهی موضعی و پمادها

درمان دستی ستون فقرات، ماساژ درمانی و حرکت دادن ستون فقرات

تراکشن که باعث می‌شود فشار از روی ستون فقرات برداشته شود و باعث رفع درد شود.

استفاده از کمپرس سرد و گرم در ابتدای شروع برنامه درمان برای کاهش التهاب توصیه خواهد شد.

ورزش درمانی دیسک گردن

انجام دادن برخی تمرینات ورزشی و کششی به کاهش درد و گرفتگی عضلات گردن کمک خواهند کرد. در صورتی که انجام دادن هر یک از تمرینات ورزشی مخصوص گردن باعث بروز درد بیشتر شده باشد باید از ادامه دادن آنها خودداری کنید و سعی کنید از تمرینات دیگری استفاده کنید. هدف از انجام دادن تمرینات ورزشی مخصوص گردن بهبود علائم و نشانه های شما است.

انجام دادن این تمرین ورزشی به بهبود قدرت عضلات چرخاننده قسمت جلوی گردن کمک می‌کند و از میزان خم شدن سر به سمت جلو و گرد شدن شانه ها پیشگیری خواهد کرد. برای انجام دادن این تمرین ورزشی باید به صورت زیر عمل کنید:

با حفظ حالت صحیح بدن خود بنشینید یا بایستید.گردن خود را به سمت عقب بکشید و به صورت همزمان چانه خود را به سمت پایین بکشید.حدود دو تا سه ثانیه در این حالت بمانید. گردن خود را رها کنید و اجازه بدهید به سمت جلو هدایت شود. این تمرین را ده بار تکرار کنید.

انجام دادن این تمرین ورزشی می‌تواند به رفع علائم و نشانه های درد کمک کند و باعث شود مواد دیسک به جای خود برگردند. در صورتی که این حرکت کششی باعث بروز درد بیشتر شده باشد باید از ادامه دادن این تمرین ورزشی خودداری کنید. برای انجام این تمرین ورزشی باید به صورت زیر عمل کنید:

در قسمت انتهای یک صندلی بنشینید و بدن خود را به صورت صاف نگه دارید و یک عدد حوله را دور گردن خود بیاندازید. اکنون ستون فقرات خود را به سمت بالا بکشید و در امتداد پشتی صندلی بکشید. حوله را با دو دست خود نگه دارید تا از گردن شما محافظت شود. این تمرین ورزشی را 5 تا 10 بار تکرار کنید.

انجام دادن این تمرین ورزشی به کشش ناحیه قفسه سینه به سمت بیرون کمک می‌کند و باعث می‌شود سفتی و گرفتگی گردن برطرف شود و گردن در حالت مناسبی قرار بگیرد. آزاد سازی عضلات قفسه سینه به شما کمک می‌کند در شرایط بهتری قرار بگیرید و از میزان درد شما کاسته شود. برای انجام دادن این تمرین ورزشی باید به صورت زیر عمل کنید:

در نزدیکی یک دیوار قرار بگیرید و یک بازوی خود را به سمت عقب بکشید به نحوی که کف دست شما روی دیوار قرار بگیرید. اکنون به سمت جلو خم شوید و به آرامی از بازوی خود که در امتداد دیوار قرار دارد فاصله بگیرید. باید کشش را در ناحیه قفسه سینه خود احساس کنید. حدود 30 ثانیه در این حالت بمانید. این تمرین ورزشی را با سمت دیگر خود انجام دهید.مطمئن شوید که به کشش شانه و قفسه سینه خود می‌پردازید. کمی زاویه حالت بدن خود را به سمت بالا تغییر دهید تا بتوانید عضلات قفسه سینه خود را بیشتر بکشید. در صورتی که دچار هر گونه دردی شدید از انجام دادن این تمرین ورزشی خودداری کنید و سعی کنید به انجام تمرینات ورزشی دیگری بپردازید.

انجام دادن این تمرین ورزشی به رفع علائم و نشانه های شما و بهبود توانایی حرکتی شما کمک خواهد کرد. برای انجام دادن این تمرین ورزشی باید به صورت زیر عمل کنید:

در حالت نشسته یا ایستاده قرار بگیرید. یکی از دست‌های خود را روی سمت مخالف سر خود قرار دهید یعنی دست راست شما روی سمت چپ سرتان قرار بگیرد. اکنون سرتان را به سمت گوش خود بکشید. از دست خود برای کشیدن گردن به سمت پایین و احساس فشار بیشتر استفاده کنید. حدود 30 ثانیه در این حالت بمانید و 2 تا 3 بار به انجام این تمرین ورزشی بپردازید.

این تمرین ورزشی به پایدار کردن و تقویت عضلات قسمت میانی کمر کمک می‌کند و باعث بهبود حالت بدن خواهد شد. برای انجام دادن این تمرین ورزشی باید به صورت زیر عمل کنید:

در یک حالت مناسب قرار بگیرید. طناب مخصوص ورزشی را با هر دو دست خود نگه دارید. میزان سفتی طناب ورزشی به سطح قدرت شما بستگی دارد. آرنج خود را صاف کنید و بازوهای خود را مقابل بدن‌تان قرار دهید. باید بتوانید جمع شدن و به هم فشرده شدن عضلات بین کتف خود را احساس کنید. تا جایی که می‌توانید دست‌های خود را به سمت بیرون هدایت کنید. احساس درد در عضلات طبیعی است اما اگر درد در ناحیه گردن یا بازوها احساس شد باید دست نگه دارید. از بالا انداختن شانه‌های خود به سمت گوش خودداری کنید. این تمرین ورزشی را 20 مرتبه تکرار کنید و به تدریج سعی کنید تعداد دفعات انجام آن را به 30 برسانید. به تدریج و با تقویت عضلات خود زمان بیشتری را به انجام دادن این تمرین ورزشی اختصاص دهید و سعی کنید این تمرین ورزشی را با چالش بیشتری انجام بدهید. به عنوان مثال می‌توانید میزان سفتی طناب ورزشی را افزایش دهید.

برای آشنایی با کاربرد شوک ویو تراپی در فیزیوتراپی، ارتوپدی و طب ورزشی روی لینک کلیک کنید.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان