علائم و انواع درمان بیماری فلج مغزی یا بیماری سی پی (CP)

فلج مغزی شامل گروهی از اختلالات است که توانایی حرکت و وضعیت بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. این عارضه با آسیب مغزی یا وجود اختلال در رشد مغز در ارتباط است. فلج مغزی (بیماری CP) یکی از شایع ترین دلایل بروز ناتوانی طولانی مدت در کودکان و بزرگسالان می باشد. فلج مغزی موجب بروز حرکات غیرارادی در فرد می شود که فرد قادر به کنترل حرکات خود نیست و سفت شدن عضلات می تواند بخش هایی از بدن یا تمام بدن را تحت تأثیر قرار دهد. دامنه ی این مشکل می تواند خفیف تا شدید باشد. در این عارضه ممکن است اختلالاتی نظیر ناتوانی ذهنی، صرع و یا اختلالات بینایی و شنوایی اتفاق بیافتد.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فرخانی روش های درمانی مختلفی وجود دارد که می توانند به فرزندتان کمک کند تا به حداکثر میزان رشد بالقوه ی خود دست پیدا کند. به محض تشخیص فلج مغزی فرزندتان می تواند جهت رفع اختلال حرکتی و دیگر مشکلاتی نظیر اختلال در یادگیری، گفتار، شنوایی و اختلال در رشد اجتماعی و احساسی که برای رفع آنها به کمک نیاز دارد درمان را آغاز کند. اگرچه نمی توان عارضه ی فلج مغزی را درمان کرد اما متخصصین ما می توانند کارهایی را انجام دهند که کودک تان به وسیله ی آنها بتواند با علائم بیماری کنار بیاید، از بروز مشکلات جلوگیری کند و بیشتر توانایی های کودک تان را ارزیابی کنند. آنها به فرزندتان کمک می کنند تا مهارت ها و توانایی های خاصی را کسب کنند و هدف کلی درمان این است که به فرزندتان کمک شود تا وی بتواند به حداکثر توانایی جسمانی، ذهنی و اجتماعی دست یابد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان های ممکن برای فلج مغزی کودک خود یا رزرو نوبت می توانید با شماره 03132367465و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

دلایل بروز

آسیب دیدگی کورتکس یا قشر حرکتی

کورتکس یا قشر حرکتی، در قشر مغز که بزرگترین بخش مغز است قرار دارد. قشر حرکتی از چندین بخش تشکیل شده است که این بخش ها مسئول ارسال پیام یا سیگنال به سایر قسمت های مغز هستند تا کنترل حرکت صورت گیرد. فلج مغزی مهم ترین جنبه و نمود خود بر قشر حرکتی را روی تنظیم حرکت ارادی می گذارد. وارد شدن آسیب به این ناحیه ی مغز کنترل حرکت ارادی عضلات را دشوار و کند تر یا آن را اسپاستیک (انقباضی) می کند.

آسیب دیدگی راه های هرمی مغز

راه های هرمی مغز راه های ارتباطی میان قشر مغز و عصب های نخاع است اگر راه های هرمی آسیب ببینند قشر مغز نمی تواند پیام های درستی را به نخاع ارسال کند. نخاع نیمی از سیستم عصبی مرکزی را تشکیل می دهد و بقیه ی آن را مغز و ساقه ی مغز تشکیل می دهد. این بخش از مغز برای کارکرد حسی بدن ازجمله حس بینایی، لامسه و حرکت ضروری می باشد.

عوامل خطر فلج مغزی در طی دوران بارداری

عوامل خطری که می توانند منجر به بروز فلج مغزی شوند عبارتند از:

علل ابتلا به فلج مغزی در هنگام زایمان

عوامل خطری که در طی وضع حمل و زایمان می توانند موجب ابتلا به فلج مغزی یا سی پی شوند عبارتند از:

علل بروز فلج مغزی پس از تولد

عوامل خطری که پس از تولد می توانند موجب بروز فلج مغزی شوند عبارتند از:

انواع فلج مغزی

فلج مغزی کودکان یکی از رایج ترین ناهنجاری های مادرزادی در بین آنان می باشد (به هنگام تولد یا قبل از تولد روی می دهد) .

سه نوع فلج مغزی عبارتند از:

علائم انواع مختلف فلج مغزی فلج مغزی آتتوئید

علائم رایج همراه با فلج مغزی آتتوئید عبارتند از:

علائم متداول فلج مغزی اتاکسیک عبارتند از:

محل های بروز اختلالات حرکتی

تشخیص نوع فلج مغزی بر اساس محل دارای اختلال حرکتی نسبت به طبقه بندی بر اساس آسیب مغزی قابل درک تر است. با این وجود مکان های دارای اختلالات حرکتی، با محل آسیب دیدگی مغزی مرتبط می باشند. وارد شدن آسیب به سمت راست قشر حرکتی یا کورتکس موجب بروز مشکلاتی در عملکرد حرکتی سمت چپ بدن می شود مشکلی که محل وقوع اختلال حرکتی را نشان می دهد.

تشخیص بیماری

پزشک معالج فرزندتان معاینه ی جسمانی را انجام خواهد داد و سؤالاتی در رابطه با پیشینه ی پزشکی کودک تان از شما خواهد پرسید. او در رابطه با هرگونه مشکلی که ممکن است شما متوجه آن شده باشید خواهد پرسید. همچنین ممکن است وی درباره ی رشد کودک تان سؤالاتی داشته باشد.

همچنین ممکن است آزمایش هایی نظیر سیتیاسکن یا ام آر ای از سر کودک تان گرفته شود. یا ممکن است پزشک عکس اولتراسوند گرفته شده از مغز را نگاه کند. این آزمایش ها گاهی به پزشک در یافتن عوامل بروز فلج مغزی کمک می کنند.

نقش والدین در تشخیص زودهنگام

اگر کودک شما مبتلابه فلج مغزی شدید باشد، پزشک ممکن است در چند هفته ی ابتدایی زندگی کودک قادر به تشخیص این مشکل باشد؛ اما والدین غالباً پیش از همه متوجه می شوند؛ کودکان فلج مغزیتوانایی و مهارت های رایج و معمولی که کودکان دیگر در همین رده ی سنی دارا هستند را ندارند. این تأخیر رشد می تواند از نشانه های اولیه ی ابتلا به فلج مغزی باشد.

روش های درمان

داروها

داروهایی که جهت کاهش حالت تشنج و حرکات غیرطبیعی استفاده می شوند شامل موارد زیر می باشند:

داروهایی که در کاهش حملات فلج مغزی استفاده می شوند شامل موارد زیر می باشند:

برنامه ی جامع توانبخشی

کاردرمانی

کاردرمانی به فرد کمک می کند تا مهارت های جسمانی موردنیاز برای کار کردن را یاد بگیرد و تا آنجا که ممکن است برای انجام کارهای روزمره ی زندگی مثل غذا خوردن، نظافت کردن و لباس پوشیدن مستقل شود.

گفتاردرمانی

گفتار درمانی سی پی درمان به کودک کمک می کند تا بر مشکلات ارتباطی خود غلبه کند. بسیاری از کودکان مبتلا به فلج مغزی به دلیل ضعیف بودن تون عضلات یا بروز حرکات غیرارادی در ماهیچه های دهان و زبان، دارای اختلال در تکلم و گفتار هستند. گفتاردرمانی به تقویت این ماهیچه ها کمک و توانایی تکلم را بهبود می بخشد. گفتاردرمانی برای کودکان ناشنوا نیز مفید می باشد. مشکلات بینایی چشم پزشک برای کودکان که دارای انحراف چشم و مشکلات بینایی هستند مشاوره ارائه می دهد.نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان
علائم و نشانه های درد کف پاعلائم و نشانه های درد کف پا
تاریخ انتشار : 1397-05-09