درمان آرنج تنیس بازان با استفاده از روش اوزون تراپی

آرنج از نظر تشریحی یکی از مفاصل پیچیده بدن است و از مفصل شدن انتهای پایینی استخوان بازو با انتهای بالایی استخوان ساعد تشکیل شده است. دارای حرکات خم و راست کردن و چرخشی است. پشت ساعد گروهی از عضلات هستند که تاندون یک سر آنها با هم به اپیکندیل خارجی آرنج وصل می شود و تاندون سر دیگر آنها به پشت مچ دست و انگشتان متصل می شود. کار این عضلات بالا بردن مچ دست و انگشتان به سمت عقب است. وقتی این عضلات خیلی مورد استفاده قرار گیرند در محل اتصال تاندون آنها به برجستگی خارجی آرنج تغییراتی رخ می دهد که شبیه التهاب، ورم، ریش ریش شدن، پارگی های کوچک و تغییر قوام تاندون است و باعث درد می گردد که بیماری آرنج تنیس بازان نام دارد. اوزون تراپی یا اوزون درمانی، یک تکنیک پزشکی مؤثر و بی خطر درمان این عارضه است. اوزون تراپی در مقایسه با روش های زیان آوری مانند داروهای دارای عوارض، تزریق استروئید و جراحی، روشی بی خطر محسوب می شود.اوزون تراپی روشی غیرجراحی برای ترمیم و بازسازی رباط است و درمانی دائمی برای درد مزمن محسوب می‌شود. اوزون مولکولی بسیار فعال است و وقتی در کپسول مفصلی تزریق می‌شود، توانایی‌های ترمیم‌دهی سلول‌های فیبروبلاست مفصل را تحریک می‌کند. اوزون موجب ترمیم و سفت شدن ساختارهای شل، به ویژه رباط‌ها و بافت پیوندی پاره شده می‌شود. اوزون چرخه درد و التهاب را متوقف می‌کند، در نتیجه گردش خون بهتر می‌شود، خون مواد مغذی بیشتری را به بافت آسیب دیده می‌رساند و آب‌رسانی بافت‌های آسیب دیده نیز بهبود می‌یابد، به این ترتیب محیط مساعدی برای التیام یافتن آسیب‌دیدگی داخل مفصل به وجود می‌آید و در نتیجه دامنه حرکتی افزایش و درد کاهش می‌یابد.

آنچه در این مطلب میخوانید

اوزون درمانی چیست؟

اوزون یک نوع گاز است که با پیشرفت علم، این گاز به یک ضد‌عفونی‌کننده ی قوی که دارای خواص ضد التهابی، ضد درد و نیز اثرات ترمیمی ا‌ست تبدیل شده و مورد توجه پزشکان قرار گرفته است. استفاده از گاز اوزون یا اوزون درمانی روشی سالم در درمان بیماری‌های عضلانی، مفصلی بوده و همچنین برای افرادی که دارای مشکل تنگی نخایی هستند، مفید است. پزشک در این روش غلظت گاز اوزون متناسب با نیاز بیمار در بافت‌های او تزریق می‌کند. با آزاد شدن گاز اوزون و تبدیل آن به اکسیژن در بافت‌ها انرژی زیادی آزاد می‌شود و همین امر به درمان کمک می‌کند. انرژی آزاد شده از گاز اوزون در بافت‌‌ها بسیار زیاد است که بدون هیچ عارضه‌‌ای به سلول، باعث تسکین دردهای مزمن در بافت‌‌ها می‌‌شود. این روش به تحریک فرایندهای بهبودی درونی در مفاصل و بافت‌های نرم کمک می‌کند و اغلب التهاب را کاهش می‌دهد.

تنیس البو آرنج تنیس‌ بازان (Tennis Elbow) چیست؟

Tennis Elbow یا آرنج تنیس بازان بیماری است که موجب درد در ناحیه خارجی آرنج می گردد که علت آن کشیدگی و آسیب تاندون عضله خارجی آرنج در محل اتصال به استخوان (مطابق شکل) است علت اصلی آن حرکات ورزشی و یا غیر ورزشی نامناسب است که موجب کشیدگی و التهاب و پارگی در تاندون عصلات خارجی می شود. علائم آن به شکل احساس درد شدید در ناحیه خارجی آرنج در لمس و حرکت می باشد.

علل آرنج تنیس بازان

آرنج تنیس بازان یک آسیب دیدگی بیش از حد و فشار عضلانی است. علت انقباض مکرر عضلات ساعد که برای صاف کردن و بالا بردن دست و مچ از آن استفاده می کنید. حرکات مکرر و استرس به بافت ممکن است منجر به یک سری پارگی های ریز در تاندون ها شود که عضلات ساعد را به برجستگی استخوانی در خارج از آرنج متصل می کند. همانطور که از نام آن پیداست، بازی تنیس، به ویژه استفاده مکرر از ضربه بک هند با تکنیک ضعیف یکی از دلایل احتمالی آرنج تنیس بازان است. با این حال، بسیاری از حرکات رایج بازو می تواند باعث ایجاد آرنج تنیس بازان شود، از جمله:

اوزون درمانی آرنج تنیس بازان

علائم آرنج تنیس بازان

مزایای اوزون تراپی

از مزایای این روش می‌توان موارد زیر را نام برد:

درمان آرنج تنیس بازان با استفاده از روش اوزون تراپی

معمولاً این روش به صورت تزریق موضعی انجام می‌گیرد. در این روش ابتدا بی حسی موضعی صورت گرفته و پس از تعیین غلظت گاز اوزون مورد نیاز، مقداری از آن را که توسط دستگاه اوزون ساز تولید شده است به موضع تحت درمان تزریق می‌کنند. یکی از مواردی که در آن از این نوع تزریق استفاده می‌شود، کنترل درد برخی مشکلات و بیماری‌های مفصلی می‌باشد که گاز اوزون را با هدف تسکین درد و کاهش التهاب به درون مفصل تزریق می‌کنند.

اقدامات قبل از اوزون تراپی زانو

پیش از هرگونه درمان، سابقه سلامتی و داروهای فعلی شما توسط پزشک بررسی می‌شود. پزشک همچنین در مورد اینکه آیا داروهای ضد انعقادی (رقیق کننده خون)، از جمله آسپیرین مصرف کرده‌اید یا خیر سؤال می‌کند. ارزیابی بدنی انجام می‌شود و پزشک از شما می‌پرسد که علائم شما چه تأثیری بر روی فعالیت‌های روزمره‌تان گذاشته است. از شما خواسته می‌شود مناطق آسیب دیده را شناسایی کنید تا امکان بررسی آنها وجود داشته باشد. بسته به محل درد در زانوی خود، ممکن است لازم باشد که لباس‌هایتان را درآورید.

اقدامات بعد از اوزون تراپی

برای بهبودی سریع‌تر، از مراقبت‌های پس از اوزون تراپی غافل نشوید. چندین مورد آنها شامل این موارد می‌باشد:

هزینه اوزون تراپی

هزینه این درمان بسته به عوامل متعددی از جمله تعداد جلسات مورد نیاز که از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است، میزان تجربه و تخصص پزشک معالج و همچنین موقعیت مکانی کلینیکی که در آن این درمان انجام می‌شود، بستگی دارد.

عوارض اوزون تراپی

اگر اوزون تراپی توسط بهترین متخصص جراحی استخوان و مفاصل صورت گیرد کاملاً بی خطر و ایمن می باشد؛ اما عوارض بسیار نادر این روش عبارتند از:

تا به امروز عوارض ذکر شده در درمان با اوزون گزارش نشده است؛ اما عوارض شایع این درمان درد در ناحیه تزریق که به صورت موقت و زود گذر هستند می باشد.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان
درمان انواع اسکولیوزدرمان انواع اسکولیوز
تاریخ انتشار : 1402-05-11