فیزیوتراپی و توانبخشی در طب فیزیکی

فیزیوتراپی یکی از شاخه های طب فیزیکی است که هدف آن کمک به بیماران جهت بهبودی، حفظ و بهبود توانایی های فیزیکی است. متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی با بیمارانی در تعامل هستند که به علت بالا رفتن سن، عوامل محیطی، آسیب دیدگی یا ابتلا به بیماری دچار مشکلات حرکتی شده اند. فیزیوتراپی همچنین با ابزارها و روش های فیزیکی به تسکین هر گونه دردی، بیماری یا آسیب می پردازند.

در درمان مشکلات و بیماری های اسکلتی و عضلانی ما از روش های فیزیوتراپی به عنوان بخش مهمی از درمان های طب فیزیکی مان استفاده می کنیم. ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی خدمات پیشرفته و استاندارد فیزیوتراپی را همراه با تکنیک های دیگری از جمله لیزرتراپی ، شاک ویوتراپی ، سی پی ام و غیره ارائه می دهیم. متخصصین ما تلاش بسیار زیادی می کنند که توانایی فیزیکی شما را دوباره بازیابی کرده و سلامت شما را برگردانند. هدف ما این است که به شما کمک کنیم بدون رنج ناشی از درد زندگی کنید و بدین ترتیب زندگی عادی خود را مانند قبل از سر بگیرید. برای اطلاع از ساعات کار کلینیک و یا دریافت مشاوره درباره روش های فیزیوتراپی و طب فیزیکی می توانید با ما از طریق شماره های 03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی یکی از خدماتی است که توسط درمانگران و پزشکان ارائه می شود که فواید بسیاری دارد و هدف از آن بازیابی، حفظ و بهبود توانایی حرکتی بدن و کارایی فیزیکی آن است. کارایی بدن و حرکت پذیری آن ممکن است بر اثر بالا رفتن سن، ابتلا به بیماری، بروز آسیب دیدگی و حتی عوامل محیطی تغییر کند. فیزیوتراپیست ها و همکارانشان از ابزاری های فیزیوتراپی بسیار متعددی برای بهبود توانایی حرکتی بیماران استفاده می کنند. متخصص طب فیزیکی یک برنامه ی فیزیوتراپی اختصاصی با توجه به شرایط بیمار تدوین می کند. هدف از این برنامه ی درمانی انجام مداخلات درمانی، پیشگیری از مشکلات آتی، بهبودی و توانبخشی بیمار است. فیزیوتراپی در هر حوزه ای، چه حوزه ی کودکان، سالمندان، ارتوپدی یا عصبی، تنها یک هدف دارد و آن هدف بهبود کیفیت زندگی بیمار است.

به چه کسی فیزیوتراپ می گویند؟

فیزیوتراپی یک روش درمانی مکمل یا جایگزین نیست. فیزیوتراپی یک از شاخه های علم پزشکی بالینی است. فیزیوتراپیست ها در دوره های آموزشی خود دربارهی موضوعات پزشکی از جمله آناتومی بدن، علوم اعصاب و فیزیولوژی آموزش میبینند تا دانش لازم برای پیشگیری، تشخیص، درمان و توانبخشی مشکلات فیزیکی را به دست بیاورند. متخخص طب فیزیکی در بیمارستان ها، کلینیک های عمومی و کلینیک های تخصصی فعالیت می کنند. یک متخصص فیزیوتراپ ماهر و با تجربه در تشخیص و درمان بیماریهای قلبی عروقی، اسکلتی عضلانی و عصبی عضلانی تخصص دارد و تمرکز او بر درمان مشکلات و بیماری هایی است که توانایی فزیکی و حرکتی بیمار را مختل کرده اند.

حیطه ی کار فیزیوتراپی چیست؟

وظیفه ی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بهبود کیفیت زندگی و توانایی حرکتی بیمار با به کارگیری تکنیک های پیشگیری، مداخله ی درمانی، بهبود سلامتی، توانبخشی و بازتوانی است. توانبخشی به معنای ایجاد توانایی در بیمار برای انجام کار یا حرکت خاص می باشد. بازتوانی به معنای ایجاد توانایی می باشد که بیمار در گذشته داشته است اما در این زمان دیگر این توانایی را ندارد. در واقع بازتوانی به معنای بازیابی توانایی های سابق بیمار است. بهبود سلامت، فرایندی است که طی آن فیزیوتراپیست به بیماران این امکان را می دهد که بر سلامتی خود کنترل بیشتری داشته باشند و آنرا بهبود دهند.

فیزیوتراپیست چه کارهایی را انجام می دهد؟

فیزیوتراپیست ها از مهارت های خود برای درمان و بازتوانی طیف وسیعی از مشکلات و آسیب های بدن استفاده می کنند. این بیماریها و مشکلات می تواند سیستم های مختلف بدن را درگیر کند:

(فیزیوتراپی دارای پنج زمینه ی کاری اصلی است)

فیزیوتراپی ارتوپدی

در این حالت، فیزیوتراپیست در موارد زیر تخصص دارد:

جراحی ارتوپدی

قطع عضو

فیزیوتراپی سالمندان

در این حالت تمرکز فیزیوتراپی بر بیماران مسن تر است. فیزیوتراپیست متخصص سالمندان در درمان موارد زیر مهارت دارد:

فیزیوتراپی نورولوژیک (سیستم عصبی)

فیزوتراپیست نورولوژیک در درمان بیمارانی تخصص دارد که به اختلالات سیستم عصبی دچار هستند، از جمله مواردی که در ادامه بیان شده است:

مشکل در راه رفتن بیماری ام اس فیزیوتراپی به منظور توانبخشی قلبی-عروقی و ریوی

متخصصین فیزیوتراپی که در این زمینه کار می کنند معمولا به درمانهای زیر میپردازند:

متخصص فیزیوتراپی متخصص کودکان، انواع مشکلات و بیماری های مربوط به کودکان را درمان می کند همچنین در تشخیص زودهنگام اختلالات و بیماری های کودکان مهارت دارد.

برخی از بیماری های مرتبط با این زمینه عبارتند از:

بسته به نوع بیماری یا مشکلی که بیمار به آن دچار شده است، ممکن است متخصص طب فیزیکی و توانبخشیاز یک یا تعداد بیشتری از روش های درمانی زیر استفاده کند:درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان
علائم و نشانه های درد کف پاعلائم و نشانه های درد کف پا
تاریخ انتشار : 1397-05-09