حرکات اصلاحی برای بهبود درد و گرفتگی عصب سیاتیک

مغز شما برای احساس کردن و کنترل بدن، از اعصاب برای انتقال اطلاعات استفاده می کند. بزرگ ترین عصب در پا، عصب سیاتیک است که تمامی عضلات پشت پا از همسترینگ گرفته تا انگشتان پا را تحت کنترل دارد. سیاتیک یک عصب مختلط است که به طور همزمان عضلات را تحریک کرده و احساس آن ها را به مغز منتقل می کند. تحت فشار قرار گرفتن عصب سیاتیک در پایین کمر یا باسن معمولاً باعث علائمی چون درد، ضعف، بی حسی یا مورمور شده که در کل پا منتشر می شوند. رایج ترین روش درمانی مورد استفاده برای سیاتیک، تمرینات توانبخشی است.

آنچه در این مطلب میخوانید

ورزش های درمانی برای سیاتیک

یکی از رایج ترین روش های درمان سیاتیک ، ورزش های کششی و تقویتی است که عضلات کمر، شکم و رانها را هدف قرار داده و علائم سیاتیک را کاهش می دهند.

برخی از تمرینات مناسب برای کاهش درد ناشی از سیاتیک عبارتند از:

تمرین کششی پیریفورمیس

تمرین صدفی

تمرین حشره ی مرده

تمرین سگ-پرنده

در صورتی که به سیاتیک مبتلا شده اید به یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کنید تا عارضه ی شما تشخیص داده شود. رایج ترین و مهم ترین روش های درمانی مورد استفاده برای سیاتیک عبارتند از تمرینات درمانی که توسط متخصص طب فیزیکی برای شما تجویز شده اند. ورزش کردن عضلات پشتی و ساختار ستون فقرات شما را تقویت کرده و باعث کاهش قابل توجه درد و التهاب عصب سیاتیک می شود. انجام منظم این ورزش ها میتواند عارضه ی سیاتیک را درمان کند. برای درمان درد سیاتیک و مشاوره جهت انجام حرکات ورزشی در این باره می توانید از طریق شماره های 32367465 - 031 و 32330382 - 031 برای رزرو نوبت با ما تماس حاصل فرمایید.

تمرین کششی همسترینگ

از انجام تمرین کششی کلاسیک همسترینگ که در آن انگشتان پا را به سمت خود می کشید خودداری کنید چرا که این حرکت می تواند فشار شدیدی را بر روی عصب سیاتیک اعمال کند. اگر می خواهید عضله ی همسترینگ خود را بکشید، حتماً انگشتان پای خود را به سمت بالا اشاره کنید.

تمرین کششی عضله ی سرینی به حالت خوابیده

تمرین عضله ی فلکسور ران

کشیدن بخش خارجی ران در حالت خوابیده

تمرین کششی به حالت نشسته

تمرین حرکت کودکانه

برای آشنایی بیشتر با قطع نخاع در ناحیه ی کمر و گردن کلیک کنید.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :نگین نظری [ 1402-08-20 ]
سلام من درد دنبالچه وسیاتیک دارم بعضی وقتا درد از کمر وباسن میزنه به مقعد و واژن وخیلی درد داره طوریگه تا صبح بیدار میمونم طب سوزنی هم رفتم اما بهتر نشدم دکتر چه راه درمانی هست که انجام بدم ؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان