عمل جراحی دیسک کمر با لیزر

جراحی های ستون فقرات معمولاً از طریق کاهش فشار بر روی یک عصب فشرده یا تثبیت کردن ستون فقرات به منظور تسکین درد و سایر علائم انجام می شوند. در حال حاضر این جراحی ها اغلب با استفاده از روش های با حداقل تهاجم که کمترین آسیب ممکن را به بافت اطراف می رسانند و امکان بهبود سریع تر را با خون ریزی کمتر فراهم می کنند، انجام می گیرند. جراحی ستون فقرات با لیزر اغلب به عنوان روشی غیر تهاجمی یا حداقل تهاجم و بدون خطر معرفی شده است. با این حال در عمل های ستون فقرات با لیزر نیاز به ایجاد برش هایی می باشد. لیزرها قطعاً تکنولوژی جدیدی نمی باشند بلکه از سال 1973 جهت استفاده در پزشکی در دسترس قرار گرفته اند. هر چند این فناروی به طور گسترده به عنوان ابزاری برای استفاده در جراحی ستون فقرات اتخاذ نشده است.

آنچه در این مطلب میخوانید

عمل جراحی دیسک کمر با لیزر

جراحی دیسک کمر با لیزر گزینه ای مناسب برای بیمارانی است که از شرایط و بیماری های مختلف ستون فقرات رنج می برند. این نوع جراحی با حداقل تهاجم جایگزینی برای روش های متداول جراحی در زمانی که سایر روش های درمانی نتایج مطلوبی را به همراه نداشته اند، می باشد. در روش لیزر زمان بهبودی سریع تر بوده و عوارض آن نیز کمتر خواهد بود. اگر دارای مشکلاتی در نواحی ستون فقرات گردنی، سینه یا کمری خود بویژه در دیسک ها هستید که واکنشی نسبت به درمان های مرسوم نشان نداده اند، باید مشاوره با متخصصین کمر و ستون فقرات را در نظر بگیرید.

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان از علائم دردناک یا ناراحت کننده ی ناشی از یک بیماری زمینه ای در ستون فقرات خود رنج می برید، در این صورت ممکن است جراحی دیسک کمر با لیزر موثرترین درمان باشد. به منظور ارزیابی این جراحی به عنوان یک گزینه و یا بحث درباره ی سایر روش های درمان دیسک کمر ، یک وقت مشاوره جهت بررسی عکس های MRI خود با یک جراح مجرب ستون فقرات تنظیم نمایید.

جراحی دیسک کمر با لیزر چیست؟

در جراحی با لیزر به جای استفاده از ابزار جراحی از پرتوهای نور به منظور ایجاد برش ها استفاده می شود. بیماران مبتلا به درد مزمن کمر که درمان فیوژن برای آنها توصیه نمی شود، اغلب متقاضیان مناسبی برای جراحی با لیزر می باشند. در مواردی که ممکن است نیاز به چندین برش باشد و یا چند استخوان مهره درگیر باشند، احتمالاً لیزر انتخاب مناسبی جهت درمان نخواهد بود.

ترمیم دیسک کمر با لیزر تنها موجب برطرف شدن بافت مشکل دار می شود و بافت سالم دیسک دست نخورده باقی می ماند. در روش جراحی دیسک کمر با لیزر، بافت مبتلا به فتق با استفاده از یک لیزر با دقت بالا تبخیر میشود. برخلاف درمان قدیمی فیوژن ستون فقرات، استخوان و بافت های اطراف در حین این روش آسیبی نمی بینند. این جراحی ملایم و با حداقل تهاجم به سرعت سلامتی را به کمر شما باز می گرداند. بیمارانی که از محل انجام این عمل جراحی سرپایی خارج می شوند بلافاصله متوجه رهایی از درد مزمن کمر خود می گردند.

به جای برداشتن کل دیسک و جایگزین کردن آن با پیچ و میله در امتداد ستون فقرات، در روش جراحی دیسک با لیزر فضایی در اختیار دیسک قرار می گیرد تا بتواند به خودی خود بهبود پیدا کند.

مزایای جراحی دیسک کمر با لیزر

جراحی با لیزر مزیت های بسیاری را برای بیماران به همراه خواهد داشت از جمله:

عکس لیزر تراپی دیسک کمر

کدام بیماری های ستون فقرات با جراحی لیزری قابل درمان هستند؟

بسیاری از بیماری ها و شرایط را می توان از طریق جراحی با لیزر درمان کرد از جمله تنگی کانال نخاعی، سیاتیک، بیماری های مفاصل فاست، عصب های باریک و شکل گیری بافت اسکار. جراحی با لیزر را بویژه می توان برای درمان برآمدگی ها یا پارگی ها در دیسک گردن یا فتق دیسک استفاده کرد.

جراحی با لیزر را همچنین می توان برای جایگزینی دیسک مصنوعی مورد استفاده قرار داد. جایگزین کردن دیسک به جای فیوژن منجر به حفظ انعطاف پذیری این بخش از طریق یک عمل سرپایی و با حداقل تهاجم می شود. فیوژن موجب از بین رفتن حرکت می شود که می تواند موجب ایجاد فشار و ساییدگی بیشتر در دیسک های مجاور گردد. جایگزینی دیسک گردن معمولاً در دیسک های C3 تا C7 انجام می شود. برداشتن تورموها (یا خارهای استخوانی ستون فقرات) و رفع فشار وارده بر دیسک سبب کاهش فشار بر نواحی ستون فقرات و اعصاب و بافت های اطراف می گردد.

این روش های مبتنی بر لیزر را می توان در امتداد ستون فقرات از جمله در نواحی بالایی یا میانی کمر (یا ناحیه قفسه سینه) مورد استفاده قرار داد. جراحی با لیزر در نواحی پایین کمر (یا ستون فقرات کمری) می تواند در درمان شرایطی چون پارگی، ورم یا فتق دیسک و نیز رادیکولیت و رادیکولوپاتی موثر باشد.

برای آشنایی با کاربرد انواع ارتز و پروتز ، کلیک کنید.

چه اشخاصی متقاضی جراحی دیسک کمر با لیزر هستند؟

اگر روش های محافظه کارانه مانند فیزیوتراپی، لیزر تراپی، ماساژ درمانی، تزریق استروئید یا داروهای ضد درد توفیقی در تسکین درد ناشی از چندین مشکل در ستون فقرات که توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی تحت درمان قرار گرفته اند، نداشته باشند، در این صورت احتمالاً واجد شرایط جراحی ستون فقرات با لیزر خواهید بود.

روش های جراحی ستون فقرات با لیزر

در حال حاضر عملاً دو روش مبتنی بر لیزر وجود دارد:

طرفداران این روش ها آنها را برای درمان برآمدگی های دیسک، یعنی ورم دیسک بدون فتق یا تنگی قابل ملاحظه ی کانال نخاعی در نظر می گیرند. آنها معتقدند که برداشتن حتی مقدار کوچکی از دیسک با لیزر موجب کاهش نامتناسب و زیادی در فشار بین دیسک در بیرون زدگی دیسک می شود و بصورت غیر مستقیم موجب کاهش فشار بر عصب میگردد.

عمل های متداول ستون فقرات با تکنولوژی لیزر

دیسککتومی اندوسکوپیک نوعی عمل لامینکتومی است که در آن از تکنولوژی لیزر برای دستیابی به نتایج مورد نظر استفاده می شود. این روش برای برداشتن مواد آسیب دیده ی دیسک در پایین کمر و گردن مفید است. با درمان اندوسکوپی هیچ آسیب عضلانی یا از دست رفتن استخوان رخ نمی دهد. از تصویربرداری و فیلمبرداری با اشعه ایکس جهت هدایت پروب در نواحی دیسک استفاده می شود.

یک لوله ی کوچک برای تصویرداری و جراحی در ستون فقرات قرار داده می شود که موجب عدم نیاز به برش عضلات و بافت ها می گردد. قسمت هایی از دیسک مبتلا به فتق را می توان جدا کرد و برآمدگی ها یا برشهای کوچک را میتوان با استفاده از لیزر ترمیم کرد. لیزر مواد دیسک را جدا میکند و سبب تقویت دیسک برای از بین بردن مواد نشت کننده ای که می توانند موجب فشار بر اعصاب اطراف گردند، خواهد شد.

سایر عمل هایی که می توان از طریق تکنولوژزی لیزر انجام داد عبارتند از:

برای کسب اطلاعات در مورد درمان گیر افتادگی عصب اولنار دست در اصفهان ؛ کلیک کنید.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :سیدقاسم پورموسوی [ 1400-03-28 ]
سلام کمردرد دارم توان ایستادن زیادراندارم پاهام مقداری سرهستندام آرآی گرفتم گفتنددیسک کمرداری لطفآ راهنمایی کنید

سعید خراسانی زاده [ 1400-02-03 ]
سلام تنگی کانال و دیسک کمر

جلیل مجدمی [ 1399-10-12 ]
سلام آدرسی که ثبت شده الان دکتر همان جا هستن

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان
علت زانو درد در جوانی چیست؟علت زانو درد در جوانی چیست؟
تاریخ انتشار : 1402-08-30
درمان انواع اسکولیوزدرمان انواع اسکولیوز
تاریخ انتشار : 1402-05-11