درمان اسپوندیلوز یا آرتروز گردن با فیزیوتراپی

اسپوندیلوز گردن، نام دیگر آرتروز مفاصل مهره ای گردن است. معنی کلمه اسپوندیلوز این است که این یک بیماری دژنراتیو است که در آن سطوح استخوانی (در این مورد در مهره های گردن)، پوشش غضروفی خود را از دست داده اند. در صورتی که در کنار این بیماری و در ارتباط با آن، التهاب مفاصل نیز رخ دهد؛ برای توصیف آن از واژهی اسپوندیلیت استفاده می شود.

درد و علائم اسپوندیلوز گردن از یک شخص به شخص دیگر متفاوت است و از یک الگوی «روز خوب» و «روز بد» پیروی می کند. در اغلب موارد می توان با استفاده از داروهایی که بدون نسخه پزشک در دسترس هستند و همچنین با به کارگیری روش های مختلف طب فیزیکی و توانبخشی و انجام ورزش های خاص، علائم این بیماری را کنترل کرد.

اما در موارد شدیدتر که در آن ها شواهدی مبنی بر وارد آمدن آسیب به عصب ها وجود دارد، ممکن است به عمل جراحی نیاز شود.

اگر از درد مداوم در گردن خود وعلائم دیگررنج می برید باید هر چه سریع تر برای تشخیص آرتروز گردن اقدام نمایید. خوشبختانه آرتروز و مشکلات ناشی از آن با روش های مختلف طب فیزیکی و فیزیوتراپی قابل کنترل می باشند.

معمولاً روش های طب فیزیکی و توانبخشی، اولین درمان های غیرجراحی هستند که پزشک به شما توصیه خواهد کرد. ورزش های خاص همراه با سایر روش های درمانی مانند لیزر، شاک ویو، ماساژ و ... می توانند درد را تسکین دهند و همچنین عضلات ضعیف و تحت فشار را تقویت و منبسط کنند. در برخی موارد ممکن است درمان فیزیکی شامل وضعیت درمانی (posture therapy) یا انجام کشش یا ترکشن گردن باشد؛ این کار برای تحت کشش قرار دادن مفاصل و عضلات گردن به صورت آرام، انجام می شود. مدت زمان برنامه های درمان فیزیکی متفاوت است اما به طور کلی به مدت 6 تا 8 هفته به طول می انجامد. معمولاً جلسات درمان فیزیکی به صورت 2 تا 3 بار در هفته تنظیم می شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره نحوه انجام روش ها و مراحل درمان می توانید با ما از طریق شماره های 03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

علل

آرتروز گردن عارضه ای بسیار شایع است و بیشتر در افرادی دیده می شود که ساعت های طولانی را پشت کامپیوتر می نشینند و یک زندگی بی تحرک دارند و همچنین افرادی که شغل هایی دارند که فشار زیادی به گردنشان وارد می شود؛ مانند ژیمناستیک کاران و ورزشکاران.

در اینجا 9 دلیل ذکر شده است که منجر به این عارضه می شوند:

علائم

در اینجا 5 مورد از علائم شایعی که در اکثر افراد مبتلا به اسپوندیلوز گردن مشاهده می شود، ذکر شده است.

گردن درد

خشکی گردن

سردرد

میلوپاتی گردن

رادیکولوپاتی گردن

تشخیص

در صورتی که پزشک به آرتروز گردن مشکوک باشد؛ معمولاً برای تأیید تشخیص، یک تست اشعه ایکس از ستون فقرات گردن کفایت می کند. هنگامی که بیمار به یک متخصص طب فیزیکی مراجعه می کند، پزشک تاریخچه ی دقیق بیماری او را می پرسد و یک معاینه بالینی نیز انجام می دهد.

در برخی موارد، برای بررسی تأثیرات آرتروز روی ساختارهای که در اشعه ایکس نشان داده نمی شوند و همچنین برای مرتبط کردن این تغییرات و تأثیرات با علائم بیمار، تست هایی مانند ام آر آی نیز توصیه می شوند.

درمان

کاهش درد و بازیابی عملکرد فرد، از اهداف اصلی درمان هستند. برخی روش های درمانی عبارتند از:

داروها

فیزیوتراپی و ورزش

استفاده از بریس برای عدم تحرک گردن

روش ها

به طور کلی روش های منفعل، شامل اعمال گرما به بافت های ناحیه ی گردن می شود؛ اعمال گرما با استفاده از ابزارهای سطحی (مانند بستههای مرطوب و گرم) یا دستگاه های انتقال دهنده ی گرما به صورت عمیق (مانند اولتراسوند و دیاترمی)، انجام می شود.

تکنولوژی های دیگری که برای بهبود درد ناشی از آرتروز گردن مورد استفاده قرار می گیرند، عبارتند از:

درمان دستی

کشش

عمل جراحی

پیشگیری

با رعایت موارد زیر میتوان زمان شروع آرتروز گردن را به تعویق انداخت یا به طور کلی از بروز آن جلوگیری کرد:

کم کردن وزندرباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان
علائم و نشانه های درد کف پاعلائم و نشانه های درد کف پا
تاریخ انتشار : 1397-05-09