درمان پارگی و التهاب تاندون های شانه با روش های غیر جراحی

پارگی تاندون شانه یا روتاتور کاف یکی از علت های شایع ایجاد کننده درد شانه است. زمانی که ما از اصطلاح پارگی تاندون استفاده می کنیم منظور طیفی از بیماری ها است که می تواند شامل یک پارگی بسیار جزئی در تاندون تا دوتکه شدن تاندون است. لازم به ذکر است که پارگی تاندون شانه عارضه ای بسیار شایع در مردم است که باعث درد و اختلال عملکرد شانه می شود. با این که همیشه پارگی تاندون روتاتور کاف نیاز به درمان ندارد، اما زمانی که آسیب دیدگی آن باعث درد و اختلال عملکرد شانه شد باید تحت درمان قرار گیرد. اگر شما علائم متوسط تا شدید کشیدگی روتاتور کاف را داشتید یا کشیدگی جزئی تاندون شانه شما پس از 10 روز بهبود نیافت حتماً به پزشک مراجعه کنید. متخصصان طب فیزیکی و توان بخشی قادرند که با استفاده از روش های غیرجراحی و غیرتهاجمی از جمله فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی، تزریق ها و روش های مدیریت درد به درمان پارگی و کشیدگی تاندون شانه در بیماران کمک کنند.

آنچه در این مطلب میخوانید

درباره تاندون شانه

تاندون شانه نقش مهمی در قرار دادن گوی شانه در حفره آن در خلال حرکات قوسی شانه دارد. یک شانه سالم، مفصل بسیار انعطاف پذیری دارد. تاندون شانه باعث می شود که گوی شانه داخل حفره آن در هنگام حرکت دادن شانه به درستی و به صورت روان کار کند. زمانی که از دست در حرکات پرتابی استفاده می شود، تاندون شانه نقش بسیار مهمی در کم کردن سرعت دست دارد.

تاندون شانه در هماهنگی کامل با بسیاری از عضلات دیگر که در اطراف شانه قرار دارند کار می کند. این عضلات عبارتند از عضله دلتوئید، عضله دو سر، عضله ترس ماژور و عضله ساب اسکپولاریس، البته اینها تمام عضلات شانه نیستند. از آنجا که عضله دلتوئید قادر به انجام بسیاری از کارها در اطراف شانه است، می تواند حتی در زمانی که تاندون شانه به طور کامل پاره شده است، دست را بالا ببرد.

علل پارگی تاندون شانه

دو دلیل اصلی برای پارگی تاندون شانه وجود دارد: آسیب دیدگی و دیژنراسیون (تحلیل)

پارگی شدید و حاد

پارگی های تحلیلی (دیژنراتیو)

عوامل متعددی در تحلیل یا پارگی مزمن تاندون نقش دارند.

  1. فشارهای مکرر: انجام مکرر یک حرکت شانه می تواند روی عضلات و تاندون های شانه تأثیر بگذارد. بیسبال، تنیس، قایق رانی و وزنه برداری ورزش هایی هستند که می توانند احتمال استفاده بیش ازحد از تاندون شانه را افزایش دهند. بسیاری از شغل ها و کارهای معمول می توانند باعث استفاده بیش ازحد از تاندون شانه شوند.
  2. عدم خون رسانی: با افزایش سن، خون رسانی به تاندون شانه کاهش می یابد. بدون خون رسانی کافی، توانایی طبیعی بدن برای بازسازی تاندون نیز کاهش می یابد. این موضوع می تواند باعث پارگی تدریجی تاندون شود.
  3. خار استخوان: با افزایش سن، خارهای استخوانی (رشد زائده های استخوانی) در قسمت زیرین استخوان آکرومیون شکل می گیرند. وقتی که دست را بلند می کنیم، این خارهای استخوانی به تاندون سائیده می شوند. به این عارضه گیرافتادگی شانه گفته می شود و به مرور زمان باعث ضعیف شدن تاندون شده و آن را پاره می کند.

عواملی که احتمال پارگی تاندون شانه را افزایش میدهند

از آنجا که بسیار از پارگی های تاندون به دلیل ساییدگی و فرسودگی ها طبیعی ناشی از افزایش سن ایجاد می شوند، افراد بالای چهل سال بیش از سایرین در معرض این عارضه هستند. افرادی که اشیاء را به طور مکرر بلند می کنند یا کارهایی را انجام می دهند که در آن باید دستان شان بالای سر قرار گیرد در معرض پارگی تاندون شانه هستند. ورزشکاران نیز مستعد استفاده بیش ازحد از تاندون شانه هستند به خصوص تنیس بازان و بازیکنان بیسبال. نقاشان، نجاران و افرادی که در هنگام کار باید دست خود را بالا نگه دارند نیز در معرض پارگی تاندون شانه قرار دارند. با این که استفاده بیش ازحد از تاندون در فعالیت های ورزشی یا کارهایی که در آنها دست باید بالا باشد در جوانان نیز ممکن است اتفاق بیفتد اما بیشتر پارگی های تاندون در جوانان به دلیل جراحت، آسیبدیدگی و زمین خوردن است.

علائم پارگی تاندون شانه

مهمترین علامت پارگی تاندون شانه دردی است که:

تشخیص پارگی تاندون شانه

فرایند تشخیص معمولاً با ارزیابی دقیق سوابق پزشکی و انجام معاینات بالینی آغاز می شود. بسیاری از الگوهای درد می توانند به فرایند تشخیص کمک کنند. معاینات بالینی نیز بسیار مفید است. یک متخصص طب فیزیکی مجرب می تواند بدون نیاز به عکس برداری، درد ناشی از پارگی تاندون شانه را تشخیص دهد. تقریباً هیچ موقع نیازی به عکسبرداری هایی مانند ام آر آی نیست.

چگونه پارگی تاندون شانه درمان می شود؟

درمان مشکلات تاندون شانه در هر فرد متفاوت است. درمان ممکن است به سادگی انجام ندادن حرکت خاصی در شانه باشد.

داروها

برای اطلاع از سایر روش های طب فیزیکی ما جهت درمان آسیب های تاندون شانه می توانید با ما از طریق شماره های 32367465 - 031 و 32330382 - 031 تماس حاصل فرمایید.

تزریق کورتیزون و استروئید

درمان های فیزیکی

ماساژ درمانی

اولتراسوند

به علاوه متخصصان طب فیزیکی از روش های دیگری نیز برای کاهش درد ناشی از آسیب های تاندون شانه استفاده می کنند، روش هایی همچون:

  1. لیزر تراپی
  2. مگنت تراپی
  3. شاک ویو تراپی
  4. ترزیق اوزون

پی آر پی

عمل جراحی

برای آشنایی با علائم و روش های درمان آرتروز گردن ، کلیک کنید.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :اورنگی [ 1402-09-01 ]
سلام خسته نباشید من مهره های کمرم رو جا انداختم و بعد اینکه رسیدم خونه شدیدا کتف و شانم درد گرفت طوری ک از شدت درد نمیتونستم دستم رو تکان بدهم الان این درد کشیده به گردنم، میترسم ک آسیب به مهره های کمر و گردنم زده شده باشه میشه خواهشا بهم بگید که چکار کنم؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان
درمان انواع اسکولیوزدرمان انواع اسکولیوز
تاریخ انتشار : 1402-05-11