عمل لیزری دیسک کمر چگونه انجام می شود؟

فتق دیسک کمر جزو شایعترین بیرون زدگی های دیسک بین مهره ای در ستون فقرات می باشد و می تواند در هر سنی بوجود آید. سن اکثر بیماران با فتق دیسک کمر بالاتر از 30 سال می باشد. ستون فقرات شامل چندین استخوان به نام مهره می‌باشد که روی هم چیده شده‌اند. بین هر استخوان یک دیسک قرار دارد. هر دیسک از دو قسمت تشکیل شده است، ماده ژله‌ای داخلی به نام هسته پالپوس (نوکلئوس پالپوزوس) و غضروف خارجی که فیبروز آنولوس نامیده می‌شود. گاهی ژله داخل دیسک به دلیل آسیب دیدگی یا فشار مکرر بر روی دیسک جابجا می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، این ماده ژله‌ای ممکن است از دیسک خارج شود و به عصب نخاعی فشار بیاورد. دیسک کمر، یکی از رایج‌ترین اختلالات مربوط به ستون فقرات است که سالانه بسیاری از افراد را درگیر می‌کند. پارگی دیسک کمر زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از دیسک‌های بین‌مهره‌ای در اثر فرسایش یا ضربه، دچار آسیب شود. آسیب دیسک در مراحل پیشرفته‌تر باعث پارگی لایه بیرونی و خارج شدن ماده‌ی ژله‌ای مانند درون آن می‌شود. در این حالت می‌گوییم بیرون‌زدگی یا فتق دیسک اتفاق افتاده است. دیسک کمر در مراحل اولیه نیاز به درمان خاصی ندارد و با استراحت، فیزیوتراپی و راه‌حل‌های ساده بهبود می‌یابد؛ اما اگر دیسک به موقع پیگیری نشود، شدت بیشتری پیدا کرده و در صورتی که باعث فشار بر روی نخاع و ریشه‌های اعصاب شود، مشکلات پیچیده‌تری را ایجاد می‌کند. عمل لیزری دیسک کمر یک روش مناسب برای درمان فتق دیسک کمر است. عمل لیزر دیسک کمر با استفاده از یک پروب باریک انجام می‌شود که از سر آن اشعه‌ی لیزر تابش می‌کند و این پروب از طریق پوست و با کمک تصاویر اشعه ایکس، به سمت دیسک مورد نظر هدایت می‌شود و در محل دقیقی که باید باشد، قرار می‌گیرد. پس از قرارگیری پروب در محل مورد نظر، اشعه‌ی لیزر به دیسک فرسایش یافته تابانده می‌شود و بیرون زدگی دیسک کمر را می‌سوزاند. انجام این کار علاوه بر این حجم دیسک را کاهش داده و فشار را از روی شاخه‌های عصبی بر می‌دارد، موجب کاهش التهاب دیسک نیز می‌شود.

آنچه در این مطلب میخوانید

علل دیسک کمر

دو دلیل اصلی برای ایجاد دیسک کمر وجود دارد:

درمان دیسک با لیزر

علائم دیسک کمر

علائم و نشانه‌های دیسک کمر یا لغزش دیسک ممکن است در برخی افراد باعث بروز درد کمر یا گردن نشود اگرچه احساس درد در این ناحیه شایع است. علائم و نشانه‌های شایع دیسک کمر به شرح زیر می‌باشند:

دیسک کمر از جمله مشکلات آزار دهنده ای است که برای رفع و درمان آن، می توانید به کلینیک طب فیزیکی دکتر علی فرخانی در اصفهان مراجعه نمایید. لطفا جهت هماهنگی با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32367465 - 031 اقدام فرمایید.

فواید لیزر درمانی برای دیسک کمر

مزایای اصلی عمل لیزری دیسک کمر نسبت به عمل‌های سنتی باز عبارتند از:

نحوه جراحی دیسک کمر با لیزر

اقدامات قبل از جراحی دیسک کمر با لیزر

در ادامه نکاتی که قبل از عمل دیسک کمر با لیزر باید مورد توجه قرار بگیرد ذکر شده است:

مراقبت بعد از جراحی دیسک کمر با لیزر

مراقبت از سلامتی در روزها و هفته‌های ابتدایی بعد از جراحی می‌تواند منجر به تسریع در ریکاوری کلی شده و از بروز اثرات جانبی آن ممانعت کند. اقدامات مهم در این راستا عبارتند از:

آیا عمل لیزری دیسک کمر بدون بیهوشی است؟

کاندید مناسب جراحی دیسک کمر با لیزر

این روش درمانی محدویدت‌هایی دارد، گاهی برخی به دلیل شرایطی دارند که قادر به انجام عمل جراحی نیستند:

  1. افرادی که دچار تنگی کانال نخاعی هستند.
  2. کسانی که دچار مشکلات فاست یا مفاصل بین ستون فقرات هستند.
  3. کسانی که سابقه جراحی در همان سطح از ستون فقرات را داشته باشند.
  4. افرادی که دچار دفورمیتی یا بدشکلی‌های ستون فقرات هستند. بد شکلی‌های ستون فقرات می‌تواند به‌صورت مادرزادی یا به واسطه لیز خوردن مهره‌ها روی یکدیگر اتفاق بیفتد.
  5. خانم‌هایی که باردار هستند.
  6. و در نهایت افرادی که مشکل طناب نخاعی داشته باشند.

هزینه جراحی دیسک کمر با لیزر

عوارض جراحی دیسک کمر با لیزر

جراحی لیزر ستون فقرات ممکن است به برطرف شدن علت فشردگی ریشه عصب کمک کند؛ اما با ریسک آسیب بیشتر به ساختارهای مجاور همراه است. خطرات مرتبط با جراحی ستون فقرات با لیزر عبارتند از:

اگر می‌خواهید بدانید روش های درمانی طب فشار چگونه انجام می‌شود؛ کلیک کنید.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان
علت زانو درد در جوانی چیست؟علت زانو درد در جوانی چیست؟
تاریخ انتشار : 1402-08-30
عمل جراحی دیسک کمر با لیزرعمل جراحی دیسک کمر با لیزر
تاریخ انتشار : 1395-11-09