سلامت شغلی تایپیست ها

تایپ کردن از جمله شغل هایی است که در آن فرد تایپیست برای مدت طولانی باید در یک محل ثابت بنشیند و ساعتها با رایانه کار کند؛ بنابراین این شغل هم مانند بسیاری از مشاغل سلامت افراد را تهدید میکند. اولین مشکلی که درباره تندرستی تایپیست ها مطرح می شود، آرتروز است، اما این موضوع از نظر علمی هنوز ثابت نشده و نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. البته گاهی علائم آرتروز دست به ویژه در بند آخر انگشتان بروز می کند که با درد، ورم و تغییر شکل مفصل همراه است. مشکلات دیگری که در دست تایپیست ها ایجاد می شود، التهاب تاندون ها یا تاندونیت است و می تواند به اعصاب مجاور خود فشار بیاورد و باعث کرختی یا سوزن سوزن شدن اندام شود. حتی ممکن است با حرکات دست و انگشتان صداهایی (مثل شکستن قولنج انگشتان) نیز شنیده شود. از دیگر علائم این بیماری می توان به درد، تورم و محدودیت حرکات دست اشاره کرد.

آنچه در این مطلب میخوانید

راهکارهای درمانی آرتروز

متاسفانه آرتروز درمان کامل ندارد و فقط با رعایت بعضی نکات مثل کم کردن فشارهای کاری و ورزش مناسب می توان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت، اما درمان اصلی تاندونیت استراحت دادن به عضو مبتلاست و اگر این کار جواب نداد، پزشک متخصص مصرف داروهای ضدالتهاب و استفاده از کمپرس گرم یا سرد و ماساژ را توصیه می کند.

لبه بالایی مانیتور هم باید هم سطح چشم ها باشد؛ بنابراین لپ تاپ برای تایپ کردن مناسب نیست، چرا که هنگام تایپ مجبورید گردنتان را خم کنید و به همین دلیل احتمال بروز آرتروز گردن افزایش می یابد. از طرفی توصیه می شود فرد تایپیست بعد از درمان تاندونیت، شغلش را کنار بگذارد، چرا که طولانی شدن التهاب می تواند باعث چسبندگی یا عارضه غیرقابل برگشت شود.

جهت تنظیم جلسه مشاوره و یا بحث در رابطه با شرایط خاصتان با ما در 32367465 - 031 و 32330382 - 031 تماس بگیرید. ما علائم شما را بررسی خواهیم کرد و نتیجه را به شما ارائه خواهیم داد.

خطر در کمین ستون فقرات

یکی از مهم ترین خطراتی که سلامت تایپیست را به خطر می اندازد، آسیب های ستون فقرات است که به دلیل نشستن های نامناسب و غیر اصولی ایجاد می شود.

هر فرد با توجه به قد و شرایط بدنش به میز و صندلی خاصی نیاز دارد و باید تناسب میز و صندلی را از جهت ارتفاع و تسلط به میز کار تنظیم کرد، به طوری که در حالت نشسته، آرنج به صورت خم شده و با زاویه 90 درجه و ساعد موازی و هم سطح با میز قرار گیرد.

در بیشتر مواقع نیز تایپیست به زیرپایی نیاز دارد تا مجبور به خم کردن بدنش نباشد و در حالی که آرنجش روی میز است، به راحتی بتواند از صفحه کلید استفاده کند. لبه بالایی مانیتور هم باید هم سطح چشم ها باشد؛ بنابراین لپ تاپ برای تایپ کردن مناسب نیست، چرا که هنگام تایپ مجبورید گردنتان را خم کنید و به همین دلیل احتمال بروز آرتروز گردن افزایش می یابد.

بیماری های چشمی تایپیست ها

از مشکلات مهم تایپیست ها ابتلا به بیماری های چشمی است که در اثر نگاه کردن های طولانی به صفحه مانیتور ایجاد می شود و با علائمی مثل خستگی، خشکی، قرمزی و آبریزش چشم، زردی بخش سفید چشم و کاهش قدرت بینایی در اثر زل زدن به مانیتور بروز می کند.

اگر می خواهید دچار این عوارض نشوید، باید از نگاه کردن طولانی مدت به صفحه مانیتور خودداری کنید، هنگام کار مدام پلک بزنید و بعد از هر 30 تا 40 دقیقه کار با رایانه، دو تا پنج دقیقه به چشم هایتان استراحت دهید.

به عنوان مثال می توانید ورزش چشم انجام دهید؛ برای این کار باید هر چند وقت یک بار از پشت میز بلند شوید، کنار پنجره بروید و به دوردست نگاه کنید. در عین حال اگر بیشتر از هشت ساعت در روز مقابل نور رایانه می نشینید، باید هر چهار ساعت یک بارکرم ضد آفتاب بزنید.

برای آگاهی از آب درمانی کمر و زانو کلیک کنید.نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان