طب فیزیکی چیست و چه بیماری هایی را درمان می کند؟

طب فيزيكي و توانبخشي يكي از تخصصهاي پزشكي است كه در دنيا و خصوصاً كشور ما قدمت چنداني ندارد. اولين دوره پذيرش اين تخصص حدود سال 65- 1364در دانشکده پزشكي شيراز بوده است و در حال حاضر حدود 140 نفر از پزشكان ايران داراي اين تخصص هستند.

وقتي صحبت ازتخصص چشم، پوست يا مغزواعصاب به ميان مي آيد، محدوده فعاليت تخصصي رشته از نام آن مشخص است ولي حيطه كاري تخصص طب فيزيكي و توانبخشي چيست؟

آنچه در این مطلب میخوانید

سه زمينه فعاليت متخصصين طب فيزيكي

الف) تشخيص و درمان درد:

ب) توانبخشي بيماراني كه دچاراختلال عملكرد شده اند:

ج) بررسي هاي الكترودياگنوستيك ( نوار عصب و عضله):

اگر می‌خواهید درباره تقویت عضلات و افزایش انعطاف پذیری بیشتر بدانید؛ کلیک کنید.

متخصصين طب فيزيكي براي تشخيص بيماري از چه روشهايي استفاده ميكنند؟

طب فيزيكي يك تخصص پزشكي است و متخصصين اين رشته نظير ساير پزشكان ابتدا به شرح حال بيمار توجه مي كنند، سپس وي را معاينه ميكنند و در صورت لزوم از تستهاي آزمايشگاهي، راديولوژيك و غيره استفاده ميكنند.

يك نكته در اينجا قابل ذكر است:

تخصص طب فيزيكي اهميت فوق العاده اي براي شرح حال و معاينه بيمار قايل است چرا كه بررسي هاي آزمايشگاهي و راديولوژيك فقط به تشخيص “كمك ميكنند” و تا وقتي با علايم باليني منطبق نشوند ارزشي ندارند و حتي ممكن است گمراه كننده باشند. به عنوان مثال در بسياري از افراد سالم، بيرون زدگي خفيف ديسك گردن يا كمر مشاهده ميشود كه احتياجي به درمان ندارد, حال اگر فردي از اين گروه به علتي دیگر دچار كمر درد شود، در صورت عدم توجه کافئ ممکن است فکرکنیم که بيرون زدگي ديسك عامل كمر درد وي و وقتي تشخيص اشتباه بود، درمان هم اشتباه انجام خواهد شد. از سوي ديگر، برخي بيماريها فقط با معاينه تشخيص داده ميشوند ( مثلاً بيماري درد ميوفاسيال ) و نتايج تستهاي آزمايشگاهي منفي است.

شايد بتوان گفت كه متخصصين طب فيزيكي به دو دسته از بيماران ميتوانند خدمت شاياني كنند:

الف ) بيماراني كه عليرغم داشتن درد و ناراحتي ، تستهاي منفي دارند

ب ) بيماراني كه نتايج آزمايشاتشان ظاهراً با نتايج معاينه تفاوت دارد.

متخصصين طب فيزيكي از چه روشهايي براي درمان استفاده ميكنند؟

متخصصين اين رشته علاوه بر استفاده از دارو، براي اقدامات ذيل دوره هاي خاص ديده اند :

در صورتي كه بيمار به جراحي نياز داشته باشد، متخصص طب فيزيكي بيمار را به جراح معرفي ميكند و اقدامات توانبخشي قبل و بعد از عمل را بهبود مي بخشد .

مانيپولاسيون ستون فقرات چيست؟

بسياري از دردهاي ستون فقرات با ضايعات پرتو شناسي ( راديولوژيك ) تطابق ندارند, يعني بسياري از بيماران داراي درد ستون فقرات، يافته مهمي در بررسي راديولوژيك ندارند و برعكس, بسياري از اختلالات راديولوژيك, درد ايجاد نمي كنند.

توجه به اين نكات و تجربه حاصل از ساليان متمادي معاينه دقيق بيماران مبتلا به درد ستون فقرات، باعث شد كه پروفسور مين Maigne فرانسوي در دهه 1960 فرضيه اختلال دردناك در عملكرد بين مهره اي يا PMIDرا مطرح كند. بنا بر اين فرضيه، برخي از دردهاي ستون فقرات (اعم از گردن، پشت، كمر) به علت اختلال كاركرد يك قسمت از ستون فقرات ايجاد ميشوند ، معمولاً اين دردها هم در مهره هاي ستون فقرات حس ميشوند و هم از محل دردناك به قسمتي از تنه يا دست و پا انتشار مي يابند.

آزمايشات خوني يا راديولوژيك در اين اختلالات منفي هستند لذا تشخيص آنها صرفاً براساس شرح حال و معاينه دقيق انجام ميگيرد. درمان اين اختلالات كه به مانيپولاسيون ( درمان با دست ) معروف است، روش خاصي است كه در آن حركتي ناگهاني، سريع و حساب شده به قسمت خاصي از ستون فقرات وارد ميشود و غالباً سبب كاهش يا از بين رفتن درد ميگردد .درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :رزاتی [ 1402-07-01 ]
ممنونم از اطلاعات خوب و مفیدی که در اختیار کاربرها قرا ر میدید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان
عمل جراحی دیسک کمر با لیزرعمل جراحی دیسک کمر با لیزر
تاریخ انتشار : 1395-11-09