فیبرومیالژیا (بدن درد شدید، ضعف و خستگی) چگونه درمان میشود؟

فیبرومیالژیا اختلالی است که مشخصه اصلی آن درد منتشر اسکلتی عضلانی همراه با خستگی مزمن، اختلال‌‌های خواب، حافظه و خلق و خو است. پژوهشگران بر این باوراند که فیبرومیالژیا حس درد را با تأثیرگذاری بر نحوه پردازش سیگنال‌های درد توسط مغز تقویت می‌کند. علائم گاهی اوقات پس از وارد شدن ضربه یا تروما، جراحی، عفونت یا فشار روانی قابل ملاحظه شروع می‌شود؛ اما علائم در موارد دیگر به تدریج و به مرور زمان انباشته می‌شود و در نهایت در اثر وقوع حادثه‌ای بروز می‌یابد. فیبرومیالژیا قابل معالجه نیست؛ اما به منظور کاهش درد، بهبود عملکرد مفاصل و عضلات و پیشگیری از تشدید علائم درمان‌هایی وجود دارد. اگرچه درمان اولیه معمولاً تجویز دارو است، رویکردهای دیگری نیز معرفی شده‌اند که بهره‌گیری از آنها یا به اندازه مصرف دارو مؤثر است یا دست‌کم در مدیریت علائم سودمند است. این درمان‌های غیردارویی بر پیشگیری از عود علائم متمرکز می‌شوند. بهره‌گیری از درمان مناسب عوارض جانبی و خطرهای سندرم فیبرومیالژیا و دوره نقاهت درمان را کاهش می‌دهد.

آنچه در این مطلب میخوانید

علت ابتلا به فیبرومیالژیا

بسیاری از پزشکان معتقداند که تحریک عصبی مکرر در بیماران مبتلا به سندرم فیبرومیالژیا باعث تغییر کردن مغز و نخاع می‌شود. این تغییر موجب می‌شود میزان مواد شیمیایی خاصی که در مغز وجود دارند و پیام درد را منتقل می‌کنند، در حد غیرعادی افزایش پیدا کند. به‌علاوه گیرنده‌های درد مغز، نوعی حافظه درد را ایجاد می‌کنند و حساس می‌شوند، به عبارت دیگر به سیگنال‌های دردناک و غیردردناک بیش از حد واکنش نشان می‌دهند.

عوامل بسیاری می‌توانند به این تغییرات دامن بزنند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افراد مستعد ابتلا به سندرم فیبرومیالژیا

عکس فیبرومیالژیا

علائم فیبرومیالژیا

علائم اصلی سندرم فیبرومیالژیا به شرح زیر است:

اینستاگرام دکتر علی فرخانی

سندرم فیبرومیالژی غالباً هم‌زمان با عارضه‌های دیگری از قبیل موارد زیر وجود دارد:

نقاط درد در فیبرومیالژیا

در گذشته اگر افراد دارای درد منتشر بوده و درد در حداقل 11 نقطه از 18 نقطه‌ی مشخص که به آن نقاط ماشه‌ای می گویند بروز می‌کرد. این بیماری در فرد تشخیص داده می‌شد. پزشکان برای اینکه شدت درد در این نقاط را بررسی کنند به آرامی به آنها فشار وارد می‌کنند. نقاط درد یا ماشه‌ای رایج عبارتند از:

بیشتر بدانید: درمان طبیعی درد مفاصل

عوارض فیبرومیالژیا چیست؟

فیبرومیالژیا می تواند باعث درد، ناتوانی و کیفیت پایین زندگی شود مبتلایان فیبرومیالژیا ممکن است دارای عوارضی مانند:

  1. بستری شدن بیشتر: اگر فیبرومیالژیا دارید، دو برابر بیشتر از افراد بدون فیبرومیالژیا در بیمارستان بستری می‌شوید.
  2. کیفیت زندگی پایین‌تر: افراد مبتلا به فیبرومیالژیا ممکن است کیفیت زندگی پایین‌تری را تجربه کنند.
  3. نرخ بالای افسردگی اساسی: بزرگسالان مبتلا به فیبرومیالژیا 3 برابر بیشتر از بزرگسالان بدون فیبرومیالژیا در معرض افسردگی شدید قرار دارند.
  4. نرخ بالای مرگ‌ومیر ناشی از خودکشی و جراحات: میزان مرگ‌ومیر ناشی از خودکشی و جراحات در میان بیماران فیبرومیالژیا بیشتر است؛ اما مرگ‌ومیر کلی در میان بزرگسالان مبتلا به فیبرومیالژیا مشابه جمعیت عمومی است.
  5. نرخ بالاتر سایر بیماری‌های روماتیسمی: فیبرومیالژیا اغلب با انواع دیگر آرتریت مانند استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، لوپوس اریتماتوز سیستمیک و اسپوندیلیت آنکیلوزان همراه است.

تشخیص بیماری فیبرومیالژیا

اگر فرد به مدت 3 ماه و یا بیشتر دردی منتشر و همه جانبه در بدن خود احساس کند، پزشک احتمالاً تشخیص خواهد داد که به فیبرومیالژیا مبتلا است. هیچگونه روش تشخیصی آزمایشگاهی و یا تصویر برداری قادر به تشخیص بیماری نیست. پزشک برای تشخیص علت احتمالی دردهای مزمن شاید از این روش‌ها استفاده کنید.

لیزر درمانی فیبرومیالژیا

لیزر درمانی سطح پایین به عنوان یکی دیگر از درمان‌های جایگزین فیبرومیالژیا شناخته می‌شود. این درمان که برای بهبود نتایج درد و دامنه حرکتی بالای بدن بیماران طراحی شده است، نقش مؤثری در بهبود علائم این بیماری به ویژه در زنان مبتلا به فیبرومیالژیا دارد. در این بیماری در لمس مناطق دردناك، نقاط دردناكی وجود دارد و لیزردرمانی به عنوان برطرف كننده درد و التهاب در نقاط تریگر (شروع كننده درد) در این بیماران به كار می رود. لیزرهای گالیوم آلومینیوم آرسناید با دسترسی نور لیزر به نقاط دردناك و مناطق ایجادكننده درد عضلانی و برطرف كردن التهاب در ناحیه درد، موجب برطرف شدن درد در مناطق عضلانی، نسج همبند و مفاصل و استخوان های این بیماران است.

درمان فیبرومیالژیا با طب سوزنی

طب سوزنی به طور متوسط به کاهش بسیاری از انواع دردهای مزمن کمک می‌کند. در حالی که مطالعات در مورد اثربخشی طب سوزنی برای علائم فیبرومیالژیا تا حدودی ناهماهنگ است؛ اما اغلب نشان می‌دهد این روش درمانی نیز ممکن است در درمان فیبرومیالژیا نقش مفیدی داشته باشد. طب سوزنی شامل وارد کردن سوزن‌های بسیار ظریف به اعماق مختلف نقاط استراتژیک بدن است که معمولاً به مدت 20 تا 30 دقیقه در جای خود باقی می‌مانند و گاهی با افزودن گرما یا برق بیشتر تحریک می‌شوند.

صفحه نوبت دهی دکتر علی فرخانی

گرمادرمانی فیبرومیالژیا

گرما درمانی یکی از روش های درمانی بخصوص در فیزیوتراپی است که نقش مؤثری در تسکین دردهای سیستم اسکلتی عضلانی داشته و دامنه حرکتی را بهبود می بخشد. افزایش میزان گرمای عمقی در بافت های بدن سبب افزایش سوخت و ساز و متابولیسم در بافت هدف شده و از طرفی با افزایش جریان خون موضعی و عمومی سبب افزایش میزان انرژی و اکسیژن در دسترس سلول ها برای ترمیم آسیب های خود می شود و به این طریق کمک زیادی به تسریع فرایند بهبودی می کند.

تحریک الکتریکی از درمان های جدید فیبرومیالژیا

از طریق استفاده هدفمند جریان‌های الکتریکی یا مغناطیسی روی پوست سر، تحریک غیرتهاجمی مغز رخ می‌دهد. همین موضوع امکان تعدیل مؤثر مناطق خاصی از مغز را فراهم می‌کند.

برای آگاهی از علت انجام تزریقات مفصلی و تاندونی ، کلیک کنید.نظرات کاربران درباره این مطلب :باباجانیان [ 1402-08-13 ]
آقای دکتر آیا فیبرومیالژیا باعث مرگ می شود چون من همه این علائم رو دارم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان