کاربرد آب درمانی و تمرینات آن در درمان دیسک کمر و گردن

آب درمانی یا هیدروتراپی یکی از روش های ویژه در فیزیوتراپی است که در استخر آب گرم انجام می شود. برای انجام آب درمانی به صورت انفرادی یا گروهی، لازم است که در ابتدا شرایط بیمار به دقت ارزیابی شود، مشکل او تشخیص داده شود و بر اساس دانش و تجربیات پزشک، یک برنامه درمانی ویزه مناسب با شرایط و نیازهای بیمار طرح ریزی شود. در روش آب درمانی، با ترکیب تکنیک های درمان دستی فیزیوتراپی در آب و برنامه اختصاصی ورزش درآب، که توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی تنظیم می گردد می توان به بهبود و درمان برخی از بیماریها مانند روماتیسم، آرتروز و مشکلات دیسک کمر و گردن کمک کرد.

آنچه در این مطلب میخوانید

انواع آب درمانی دیسک کمر و گردن

آب درمانی برای دیسک کمر و گردن در دو نوع روش انجام می گیرد:

  1. هیدروتراپی عمومی
  2. هیدروتراپی موضعی

هیدروتراپی عمومی در استخر یا وان‌های بزرگ انجام می‌شود و به تمام بدن برای بهبود کمک می‌کند. هیدروتراپی موضعی در منطقه مبتلا به دیسک کمر اجرا می‌شود. هر دو روش به تسکین درد و تقویت عضلات کمک می‌کنند. مهمترین نکته در انتخاب روش آب درمانی دیسک کمر و گردن، مشورت با پزشک قبل از شروع هر روش است.

مدت زمان هیدروتراپی کمر و گردن

همانطور که گفته شد آب درمانی مزایای بسیار زیادی دارد اما مدت زمان پاسخ به درمان با توجه به نوع و شدت مشکل بیمار و عواملی مانند سن و شرایط کلی بدن متفاوت است. همچنین تمرینات ورزشی برای دیسک گردن و آب درمانی دیسک کمر متفاوت است و در مدت زمان و تعداد جلسات با یکدیگر فرق دارند. بطور کلی آب درمانی یک پروسه طولانی مدت است که باید بطور منظم و مداوم انجام شود و هر جلسه درمانی آن معمولا از 20 الی 60 دقیقه طبق نظر پزشک قابل تغییر و انجام می باشد.

هیدروتراپی دیسک کمر و گردن در اصفهان

توصیه های ایمنی

  1. قبل از انجام هر تمرینی در آب، با متخصص طب فیزیکی مشورت کنید.
  2. سطح اطراف استخر آب به احتمال زیاد بسیار لیز است، در اطراف استخر ندوید و تند حرکت نکنید.
  3. شما می توانید دمپایی مخصوص استخر پایتان کنید و یا در صورتی که از عصا استفاده می کنید، بهتر است در استخر از واکر استفاده کنید چرا که سر عصا به راحتی در استخر لیز می خورد.
  4. انجام ورزش ها در آب به نظر بسیار آسان تر می آید و به همین خاطر احتمال آن وجود دارد که شما بیش از حد ورزش کنید.
  5. همیشه در ابتدا بسیار سبک ورزش کنید و به خودتان فشار نیاورید و به تدریج و با مرور زمان فشار تمرین و مدت زمان آن را افزایش دهید.
  6. تنها ورزش هایی را انجام دهید که فیزیوتراپیست شما برایتان تجویز کرده است.
  7. برنامه ورزشی که مخصوص محیط بیرون از استخر است، را در استخر انجام ندهید چون این کار نه تنها موثر نیست بلکه می تواند به شما آسیب بزند.

موارد منع آب درمانی کمر و گردن

در صورتی که هر یک از شرایط زیر را دارید، نباید آب درمانی را انجام دهید:درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :سها مرادی [ 1402-08-15 ]
سلام آقای دکتر وقت شما بخیر چند ساله که درد شانه خیلی دارم نه طب سوزنی نه ماساژ فایده نداشتن با ماوس خیلی کار میکنم و نوشتن هم با این دست هست لطفا راهنماییم کنید یا نوبتی دهید بیام خدمتتون , ممنون میشوم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان