انواع بیماری دیسک کمر و روش های درمان آن

فاصله بین استخوان‌های ستون فقرات توسط تعدادی بافت نرم بالشتک مانند که دیسک نام دارند پوشیده شده است که باعث انعطاف پذیری ستون فقرات می‌شوند. هر دیسک از دو قسمت ساخته شده است. سطح نرم و ژله مانند و پوسته بیرونی که سفت و سخت است. دیسک بین مهره‌ها به نحوی ساخته شده است که بتواند چرخش، خم شدن و حرکت بدن در جهات مختلف را تحمل کند. فتق دیسک زمانی رخ می‌دهد که پوسته بیرونی دیسک دچار پارگی شود و باعث خارج شدن ماده نرم داخل آن گردد. این وضعیت با درد بسیار زیادی همراه است و می‌‌تواند باعث فشرده شدن اعصاب ستون فقرات و بروز مشکلات بیشتر از قبیل بی حسی دست و پا شود. بیرون‌زدگی دیسک ، اگر درمان نشود، تأثیرات منفی بسیار شدیدتری بر کیفیت زندگی بیمار خواهد داشت.

آنچه در این مطلب میخوانید

علت و عوامل خطر دیسک کمر

انواع دیسک کمر

علائم دیسک کمر

پارگی دیسک کمر

با ادامه بیرون زدگی دیسک یا با استرس مداوم بر روی ستون فقرات ممکن است هسته داخلی پالپوسوس از حلقه جدا شود که این مسئله منجر به پارگی دیسک یا فتق دیسک می شود، سپس قطعات دیسک می ‌توانند به ریشه‌های عصبی واقع در پشت فضای دیسک فشار وارد کند که منجر به درد، ضعف بی حسی می شود. فتق دیسک در ستون فقرات کمر بخصوص بین مهره های چهارم و پنجم کمر و بین مهره پنجم کمر و مهره اول خاجی (سطح L4-5 و L5-S1) اتفاق می‌افتد.

جهت تنظیم جلسه مشاوره و یا بحث در رابطه با شرایط خاصتان با ما در 32367465 - 031 و 32330382 - 031 تماس بگیرید. ما علائم شما را بررسی خواهیم کرد و نتیجه را به شما ارائه خواهیم داد.

دیسک کمر خفیف

دیسک کمر شدید

تشخیص دیسک کمر

علاوه بر یک سابقه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی، ممکن است یک یا چند آزمایش زیر نیاز باشد:

عوارض دیسک کمر

درمان دیسک کمر

درمان های غیر جراحی

دارو درمانی

درمان‌های فیزیکی و تمرینات تقویت کننده عضلات کمر

لیزر درمانی

اوزون تراپی

تراکشن یا کشش

TENS

فیزیوتراپی

درمان های جایگزین

پیشگیری از دیسک کمر

عموماً افراد بعد از 6 هفته بهبود خواهند یافت؛ اما در این مدت نیز باید نکاتی را رعایت کنید. این نکات شامل موارد زیر است:درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان