درمان آرتریت یا التهاب مفاصل با طب سوزنی

از آنجایی که اکثر افراد معمولا این تصور را در ذهن دارند که درمان طب سوزنی فقط برای تسکین دردها کاربرد دارد، احتمالا بیماری آرتریت ( التهاب مفاصل ) از شایعترین بیماری هایی است که بیماران برای درمان خود به یک متخصص طب سوزنی مراجعه میکنند. در طب غربی اکثر موارد آرتریت را بصورت آرتروز (استئوآرتریت) با آرتریت روماتوئید تقسیم بندی میکنند.

آنچه در این مطلب میخوانید

آرتروز یا استئو آرتریت

آرتروز (استئوآرتریت) بیماری است که بر اثر فرسودگی مفاصل ایجاد می شود و بنابراین بیشتر در افراد مسن دیده میشود. در افراد جوان، این بیماری معمولا در مفصل هایی بروز میکند که قبال دچار صدمه شده باشد. این بیماری مفصل های بزرگ را گرفتار میکند مفصل هایی مثل مفصل های لگن و مفصل زانو هنگامی که سطوح طبیعی مفصلی فرسوده شده و از بین می روند، تجمعاتی از کلسیم در آن ایجاد میشوند و بیمار متوجه میشود که مفصلش سفت شده و دردناک می گردد بخصوص در هنگام حرکت دادن مفاصل .

از سوی دیگر، بیماری آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی است که میتواند افراد را در هر سنی گرفتار کند حتی بچه ها ممکن است گرفتار شوند. بطور کلی در بیماری آرتریت روماتوئید، مفصل های کوچک دچار مشکل میشوند و ملتهب و تغییر شکل می یابند. بعضی از این بیماران بطور کلی بهبود می یابند در حالی که عده ا ی دیگر ممکن است از کار افتاده و زمین گیر شوند. با این حال اکثر افرادی که دچار آرتریت روماتوئید میشوند بدون اینکه دچار موارد شدید آن گردند درجاتی از ناتوانی را تجربه میکنند. بنا به دلایلی، این بیماری در بین خانمها شایعتر از آقایان می باشد.

ویژگی آرتروز یا استئو آرتریت

طب سنتی چین

طب سنتی چین عقیده دارد که صدمه اولیه باعث بروز اختلال در جریان چی در مریدین کیسه صفرا میشود. از آن جایی که جریان چی به حالت طبیعی خود باز نمیگردد این اختلال گسترش یافته و به مریدین مثانه، معده، کبد، کلیه و طحال انتشار می یابد. این انسداد جریان چی است که باعث بروز درد و تورم می شود. یک متخصص طب سوزنی با زدن سوزن به نقاط خاصی می تواند این انسداد را بر طرف نموده و مشکل بیمار را حل نماید.

برای درمان این بیماری، متخصص طب سوزنی از نقاطی استفاده می کند که تهاجم سرما و رطوبت را از بین برده و انسدادی که در جریان چی وجود دارد را بر طرف نماید. بعلت مزمن بودن بیماری، تولید چی حفاظتی را نیزباید تحریک کرد تا به بیمار کمک نماید که با بیماریش مقابله کند.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :وجیهه نوروزی [ 1402-06-17 ]
سلام خسته نباشید جناب دکتر فرخانی من چند سال هست که روماتیسم دارم ولی هر چی دکتر میرم خوب نمیشم ورامین زندگی میکنم اگه میشه راهنمایی کنید و به بنده یه دکتر خوب معرفی کنید درمان شم واقعا خسته شدم از این مریضی

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی در اصفهان