دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

علائم و درمان آرنج گلف بازان یا گلف البو


آرنج گلف بازان عارضه ای است که به علت استفاده ی مکرر از دست، مچ، ساعد و آرنج، تاندون های درون ساعد، متورم، ملتهب و دردناک می شوند. غالباً این عارضه در افرادی تشخیص داده می شود که حرکات تکراری نظیر چرخاندن چوب چوگان یا راکت تنیس، یا فعالیت هایی که نیازمند چنگ زدن یا محکم گرفتن، پیچاندن و پرتاب کردن اشیاء هستند را انجام میدهند. حتی استفاده از کامپیوتر یا انجام کارهای باغبانی می تواند علت این عارضه باشد. مشکل آرنج گلف بازان در میان مردان بالای 35 سال شایع تر است. فیزیوتراپ می تواند به کاهش دردی که از عارضه ی آرنج گلف بازان ناشی می شود کمک کند و حرکت، توان و عملکرد آرنج آسیب دیده را بهبود دهد.

اگر شما از علائم عارضه ی آرنج گلف بازان رنج می برید یا به دنبال پیشگیری از عود مجدد آن هستید پیگیری و عمل کردن به درمان گلف البو و توصیه های متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اهمیت زیادی دارد. در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فرخانی، علل ایجادکننده عارضه آرنج گلف بازان به طور دقیق تشخیص داده خواهد شد و برنامه ی درمانی می تواند تسکین سریع و مزایای طولانی مدتی را به همراه داشته باشد. برنام هی درمانی ما برای رفع این عارضه عبارت است از:
-کنترل درد
-تمرینات کششی و تمرینات افزایش دامنه ی حرکتی
- آموزش بیمار
-تمرینات فانکشنال (عملکردی)
برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینۀ درمان و توانبخشی مشکلات و درد آرنج گلف بازان و یا رزرو نوبت می توانید با ما از طریق شماره های 03132367465و03132330382تماس حاصل فرمایید.

عارضه ی آرنج گلف بازان چیست؟

آرنج گلف بازان عارضه ای است که وقتی تاندون های درون ساعد متورم، ملتهب و دردناک شوند روی می دهد. گروه عضلانی که تحت تأثیر آرنج گلف بازان قرار می گیرند عضلاتی هستند که عمل خم کردن مچ دست، انگشتان و انگشت شست و پرونیت مچ و ساعد دست (چرخاندن کف دست رو به پایین) را انجام می دهند. گروه عضلات در یک غلاف مشترک به یکدیگر ملحق می شوند و به استخوان هومروس در بازو متصل میشوند. این برآمدگی استخوانی اپی کندیل داخلی نامیده می شود که در درون آرنج قرار دارد. درد در نزدیکی یا در درون قسمت داخلی آرنج در منطقه ای که تاندون ها به استخوان متصل می شوند رخ می دهد. فشار مکرر می تواند موجب حساس و متورم شدن تاندون شود و در صورت درمان نشدن حتی ممکن است تاندون از استخوان جدا گردد.

عارضه ی آرنج گلف بازان چگونه احساس می شود؟
شخص مبتلا به آرنج گلف بازان ممکن است علائم زیر را حس کند:
-احساس درد در ساعد با حرکت دادن مچ، دست، یا آرنج
-احساس درد یا خواب رفتگی و بی حسی که با چنگ زدن و فشار دادن از آرنج به دست و انگشتان منتشر می شود.
-حساسیت نسبت به لمس کردن و بروز ورم در درون ساعد
-احساس ضعف در دست و ساعد به هنگام تلاش برای گرفتن اشیاء
-خشکی آرنج

دلایل بروز عارضه آرنج گلف بازان (گلف البو)
عارضه ی آرنج گلف بازان به دلیل وارد شدن فشار شدید در هنگام خم کردن مچ دست به سمت کف دست برای مثال در هنگام چرخاندن چوب چوگان، ضربه زدن به توپ بیس بال ایجاد می شود. دیگر دلایل احتمالی بروز عارضه آرنج گلف بازان عبارتند از:
-تحمل نیرو و فشار زیاد در تنیس یا انجام سرویس پیچشی
-ضعیف بودن عضلات شانه و مچ دست
-سفت بودن زه راکت تنیس و استفاده از راکت تنیس خیلی کوچک و یا خیلی سنگین
-پرتاب نیزه
-حمل چمدان سنگین
-تکه تکه کردن چوب با تبر
-کار کردن با اره ی زنجیری
-استفاده ی مکرر و منظم از دیگر ابزارهای دستی

چگونگی تشخیص بیماری
فیزیوتراپ شما را معاینه خواهد کرد و درباره ی درد یا دیگر علائمی که شما آنها را احساس می کنید از شما سؤالاتی خواهد پرسید. ممکن است وی بر روی مچ دست، ساعد و آرنج شما تست های حرکتی و مقاومتی را انجام دهد؛ در رابطه با شغل و حرفه و عاداتتان از شما پرسش هایی کند، وضعیت قرارگیری بدن شما را بررسی و هر گونه عدم تعادل عضلانی یا ضعفی که ممکن است در هر جای از تیغه شانه تا دست روی دهد را بسنجد. فیزیوتراپ به آرامی قسمت های خاصی از آرنج را لمس می کند تا تشخیص دهد که کدام تاندون یا تاندون ها التهاب دارد. همچنین جهت اطمینان از تشخیص صحیح بیماری تست های عضلانی خاصی، مثل خم کردن مچ دست، چرخاندن ساعد با وجود مقاومت نیز انجام خواهد شد.

فیزیوتراپ چگونه می تواند به شما کمک کند؟


از آنجا که تاندون خون رسانی خوبی ندارد انجام درمان مناسب به محض وقوع عارضه ی آرنج گلف بازان امری بسیار مهم است. اگر تاندونی که ملتهب شده است درمان نشود ممکن است این تاندون شروع به پاره شدن کند که با پاره شدن تاندون یک عارضه جدی تر ایجاد می گردد. وقتی که عارضه ی آرنج گلف بازان تشخیص داده شود، به منظور تدوین برنامه درمانی که ویژه ی شرایط و اهداف شما است با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ملاقات خواهید کرد. برنامه ی درمانی منحصر به فرد شما شامل موارد زیر باشد:

کنترل و مدیریت درد
فیزیوتراپ جهت التیام تاندون ملتهب، به شما در شناخت و اجتناب از انجام حرکاتی که موجب بروز درد میشوند کمک خواهد کرد. ممکن است این روش های درمان آرنج گلف بازان جهت مدیریت درد بکار برده شوند:
-استراحت دادن به آرنج و اجتناب از انجام کار و فعالیت های ورزشی
-استفاده از داروهای ضدالتهاب مثل، ایبوپروفین بهمنظور کاهش درد و التهاب
-یخ گذاری
-حرارت مرطوب
-بکار گیری روش های درمانی مثل، لیزر درمانی، مگنت درمانی، شاک ویو
-استفاده از بریس یا اسپلینت (آتل)
-چنانچه روش های درمانی احتیاطی بدون تأثیر باشند، ممکن است روش تزریق استروئید و اوزون مد نظر قرار گیرد.


درمان های دستی
ممکن است فیزیوتراپ به منظور کمک به بازیابی کامل توان حرکتی ماهیچه ها از روش های درمان دستی نظیر حرکات ملایم در مفصل، ماساژ بافت نرم و حرکات کششی آرنج، ساعد و مچ دست نیز استفاده کند. چون تاندون هایی که در راستای قسمت داخلی آرنج واقع هستند می توانند تحت تأثیر عدم تعادل عضلانی قرار گیرند ممکن است درمانگر بر روی شانه و فقرات سینه ای حرکات کششی دستی و درمان های دستی را نیز انجام دهد.

تمرینات
شما تمرینات حرکتی و تمرینات کششی خود را خواهید آموخت تا به حفظ صحیح حرکت آرنج و مچ دست خود کمک کنید. زمانی که درد فروکش کند فیزیوتراپ تشخیص خواهد داد که با توجه به شرایط مخصوص به شما کدام یک از تمرین های تقویتی برای شما مناسب است. ممکن است جهت به چالش کشیدن عضلات ضعیف تر از وزنه، توپ های طبی، کش های مقاومتی و دیگر انواع تمرینات مقاومتی استفاده کنید. به شما برنامه ی تمرین های خانگی داده خواهد شد تا بدین وسیله برای یک مدتی طولانی پس از اتمام جلسات منظم فیزیوتراپی قدرت و استقامت بازو، ساعد، آرنج و دست حفظ شود.

آموزش به بیماران
آموزش بخش مهمی از توانبخشی است. ممکن است فیزیوتراپ درباره چگونگی انجام دادن کارهای مختلف اصلاحاتی را به شما توصیه و پیشنهادهایی را جهت بهبود حالت بدن و کاهش هر گونه خطر آسیب دیدگی ارائه کند.

تمرینات عملکردی
زمانی که علائم بیماری در شما کاهش یافت، فیزیوتراپ به شما کمک خواهد کرد تا سطح عملکردی گذشته خود را بازیابید. تمرینات عملکردی شامل، اصلاح الگوهای حرکتی خاص و کاهش فشار روی تاندون های داخلی میباشد.

آیا میتوان از وقوع این آسیب یا عارضه پیشگیری کرد؟
آگاهی از خطر آسیبدیدگی و مطلع بودن از فعالیت های روزانه ی می تواند به جلوگیری از بروز اپی کندیلیت داخلی (عارضه ی آرنج گلف بازان) کمک کند. شما بایستی:
-هنگامی که کارها و حرکات ورزشی تکراری نظیر چرخاندن چوب گلف را انجام می دهید حالت و تکنیک مناسب اجرا را رعایت کنید.
-قدرت و استقامت عضلات شانه، ساعد و مچ دست را حفظ کنید.
-قبل و بعد از انجام کارها، حرکات کششی ملایم عضلات ساعد را انجام دهید.
-جهت کاهش کشیدگی مفاصل، در هنگام برداشتن اجسام سنگین وضعیت صحیح قرارگیری بدن و مکانیک بدن را رعایت کنید.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پوکی استخوان چیستبیوگرافیتماس با ماتنگ شدن کانال نخاعی + درمتحریک مغناطیسی مغز (TMS)درمان زانوی پرانتزی ( ژنشوک ویو تراپیطب فیزیکی و توانبخشیعلل کمر درد صبحگاهیفعالیتهای مرکزمطالب و مقالاتپای پرانتزیآناتومی مفصل رانآناتومی زانوآب درمانیآرنجآرتروزآسیب نخاعارتوپدیارتز پروتزبیماری های عصبیصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرگالری عکسرزرو نوبت آنلاینفیزیوتراپیلیزر تراپیمگنت تراپیکشش ستون فقرات