دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر و ستون فقرات


بهبودی از عمل جراحی دیسک کمر فرایندی است که به تحمل زیادی نیاز دارد. بیمار، خانواده آنها و پرسنل پزشکی از جمله متخصص طب فیزیکی و توانبخشی همگی در این فرایند دخیل هستند. مدت زمان این دوره به چندین عامل بستگی دارد که عبارتند از: شدت مشکلی که برای رفع آن عمل جراحی انجام شده، سن بیمار و کیفیت مراقبت و دیگر عوامل. از میان انواع عمل های جراحی در دسترس، بهبودی پس از عمل جراحی دیسککتومی، معمولاً از سایر روش ها سریع تر به دست می آید اما دوره بهبودی آن در مقایسه با عمل های جراحی لامینکتومی و فیوژن (خشک کردن) نسبتاً طولانی تر است.

چندین روش وجود دارد که معمولاً متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی آنها را بر روی بیمار انجام می دهند تا به بیمار کمک کنند که به وضعیت جسمانی مناسب بازگردد و فرد پس از جراحت و عمل جراحی کمر، ترمیم و بهبود یابد. آنها می توانند به مهار درد ناشی از عمل جراحی کمر کمک کنند. مهار درد اولین گام مهمی است که به بیمار اجازه می دهد تا توان خود را دوباره به دست آورد چرا که اگر بیمار درد زیادی داشته باشد بسیار دشوار است که بتوان برنامه توانبخشی را تکمیل کرد. سپس متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی معمولاً با در نظر گرفتن نوع جراحی خاص انجام شده، نوع بدن و شرایط و عارضه های بافتی برنامه تمرینی ویژه ای را برای فرد تدوین میکند.
برای دریافت مشاوره و اطلاع از روش های توانبخشی ما برای بیمارانی که جراحی دیسک کمر انجام داده اند و یا طرح پرسش هایی در زمینه مراقبت از آنها و روش های بدون جراحی برای درمان دیسک خفیف کمر می توانید با ما از طریق شماره های 03132367465و03132330382تماس حاصل فرمایید.

پس از عمل جراحی دیسک کمر، چه اتفاقی می افتد؟
بیماران معمولاً سلامتی کامل خود را ظرف 2 تا 6 هفته به دست می آورند. افرادی که مراقب خود هستند، نسبت به افرادی کمتر مراقب خود هستند، معمولاً زودتر بهبود می یابند.
این مهم است که با متخصص طب فیزیکی همکاری تنگاتنگی داشته باشید و دستورالعمل هایی را که به شما داده می شود را دنبال نمایید. زمانی که عوارضی نظیر درد و تورم را در محل برش ها تجربه می کنید به محض امکان باید این موضوع را به جراح اطلاع دهید. تمرینات بدنی شاید مهم ترین بخش فرایند بهبودی باشد. نوع تمرینات پیشنهادی، تمریناتی هستند که هدف آنها تقویت ساختارهای اطراف ناحیه ای است که بر روی آن عمل جراحی صورت گرفته است.

برنامه توانبخشی پس از عمل جراحی دیسک کمر
چندین روش وجود دارد که معمولاً متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی آن ها را بر روی بیمار انجام می دهند تا به بیمار کمک کنند که به وضعیت جسمانی مناسب بازگردد و فرد پس از جراحت و عمل جراحی کمر، ترمیم و بهبود یابد.

کنترل درد پس از عمل جراحی ستون فقرات
اگر چه داشتن میزان مشخصی از درد در دوره بهبودی امری عادی است اما چندین روش وجود دارند که متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی ممکن است از آنها جهت به حداقل رساندن درد استفاده کنند نظیر:
-استعمال یخ
-قرار گرفتن ستون فقرات در وضعیت و موقعیت های خاصی
-انواع خاصی از حرکات
-وسایل الکتریکی مانند دستگاه تحریک الکتریکی عصب از زیر پوست (TENS)، لیزرتراپی و غیره
بسیاری از تکنیک های تسکین دهنده کمردرد ساده هستند و به راحتی آموخته می شوند و در طول روز می توان آنها را در خانه یا سر کار انجام داد. اکثر بیماران شگفت زده می شوند هنگامی که درمی یابند چقدر استفاده کردن از کیسه یخ آسان است و ایجاد تغییرات در حرکات و طرز قرارگیری بدن تا چه اندازه می تواند به تسکین درد پس از عمل جراحی کمک کند.

فیزیوتراپی و ورزش
ورزش و فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر،برای بهتر شدن بسیار مهم است. ورزش راه حلی برای رفع خستگی، بازگرداندن بی خطر بیمار به فعالیت و جلوگیری از آسیب دیدگی مجدد است. در پایان، ورزش هم برای کمک به درمان بدن از آسیب دیدگی اخیر بسیار مهم است و هم برای پیشگیری (به حداقل رساندن) از کمردردهای آینده.
متخصص طب فیزیکی و توانبخشی برنامه تمرینی منحصر به فردی را برای هر بیمار بر مبنای آگاهی از نوع دقیق جراحی ستون فقرات و نیز آگاهی از نیروهایی طراحی میکند که بیشترین فایده را تحت شرایط مختلف برای ستون فقرات بیمار دارد. بیماران معمولاً تمرینات را به همراه متخصص طب فیزیکی و توانبخشی یاد می گیرند و سپس خودشان می توانند آن حرکات را در خانه انجام دهند.

به جز پرداختن به تمریناتی که مناسب وضعیت شما هستند، متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی از تکنیک های دیگری نیز به عنوان فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی دیسک کمر استفاده می کنند. ممکن است آنها ماساژدرمانی و درمان های دستی را به کار گیرند تا کمک کنند که قسمت آسیب دیده حالت و عملکرد عادی و طبیعی خود را بازیابد.
داشتن درد خفیف در هنگام ورزش کردن طبیعی است و نباید مانع شود که در انجام فعالیت ها شرکت کنید. به مرور زمان درد کاهش می یابد. عدم فعالیت احتمالاً منجر به خشکی ستون فقرات و متعاقب آن موجب بروز درد و ناراحتی بیشتر می گردد.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مگنت تراپیکشش ستون فقراتپوکی استخوان چیستبیوگرافیتماس با ماتنگ شدن کانال نخاعی + درمتحریک مغناطیسی مغز (TMS)درمان زانوی پرانتزی ( ژنشوک ویو تراپیطب فیزیکی و توانبخشیعلل کمر درد صبحگاهیفعالیتهای مرکزمطالب و مقالاتپای پرانتزیآناتومی مفصل رانآناتومی زانوآب درمانیآرنجآرتروزآسیب نخاعارتوپدیارتز پروتزبیماری های عصبیصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرگالری عکسرزرو نوبت آنلاینفیزیوتراپیلیزر تراپی